چگونه محتوایی بنویسیم که واقعا خوانده شود؟

 
 
مقالات وستا

چگونه محتوایی بنویسیم که خوانده شود؟

پر واضح است; که محتوای با کیفیت می تواند کاربران را در سایت نگه داشته و علاوه بر جذب ترافیک باعث شود که مقاله خوب تلقی شده و خوانده شود. از همین رو بسیاری از تولید کنندگان محتوا در بازاریابی محتوایی با این چالش روبرو اند که چگونه مقاله ای بنویسند که خوانده شود، به زبان ساده تر کاربر محتوای آنان را دوست داشته باشد.

در این مقاله ما قصد داریم چند ترفند کوچک و کارآ برای این امر به شما معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

 

 

چگونه محتوایی بنویسیم که خوانده شود؟

 


چطور با محتوای خوب کاربر را ترغیب کنیم که تا انتهای مقاله را بخواند؟

مواردی که در ادامه برای شما ذکر می کنیم را در هنگام تولید محتوا مد نظر قرار دهید، و از آن ها برای بهبود بخشیدن محتوای خود استفاده کنید. مطمئن باشید با رعایت همین چند نکته مقالات و محتوای شما قطعا خوانده می شود.

 

چگونه محتوایی بنویسیم که خوانده شود؟

 • ساده و واضح بنویسید

هر چه می توانید ساده و واضح بنویسید و از بکار بردن کلمات قلمبه خودداری کنید.

بخش بزرگی از بازدیدکنندگان سایت جذب محتوایی می شوند که بتوانند براحتی آن را درک کنند و متوجه موضوع آن شوند. برای خوانده سدن محتوا توسط کاربر سعی کنید از زبان تخصصی و فنی کسب و کارتان کمتر استفاده کنید و در ضمن عبارات کلیشه ای را هم بکار نبرید.

استفاده بیش از حد از کلمات تخصصی برای کاربری که با صنعت شما آشنایی ندارد، احساس بیگانگی ایجاد می کند در نتیجه کاربر بدون خواندن محتوا تا انتها از سایت شما خارج می شود و نرخ پرش نیز افزایش می یابد.

 

 • بطور مختصر بنویسید

اگر می خواهید محتوا و مقاله که می نویسید، خوانده شود، باید بصورت مختصر و مفید این کار را انجام دهید. زیرا زمان خوانندگان شما محدود است. بنابراین: 

روی یک موضوع خاص تمرکز کنید(موضوعات بزرگتر و کلی را به پست وبلاگ های کوچک تری بشکنید) و برای درک آسان از عناوین کوتاه و توصیفی استفاده کنید

 

 • از داستان سرایی برای درگیر کردن مخاطب استفاده کنید

مهم نیست در مورد چه موضوعی می نویسید. سعی کنید در نوشتن مقاله از مهارت داستان سرایی بهره ببرید.

همه ما از بچگی با داستان ها و قصه ها بزرگ شده ایم و به شنیدن قصه ها علاقه مندیم.  قصه ها حواس  ما را به خود معطوف می کنند و ما را کنجکاو می سازد که بیشتر در مورد موضوع بدانیم. زمانی که شما با هنر داستان سرایی مقاله خود را می آرایید، کاربر تا انتها مقاله و محتوای شما را می خواند.

 

 • از یک نقل قول استفاده کنید

 

مانند: 

" کارکردن بر روی کیفیت یک وب سایت هزینه نیست،  بلکه یک سرمایه گذاری است.  "

                                                                                                                                                                                                          Dr.Christopher Dayagdag          

ممکن است نظر خواننده با این بیانیه متفاوت باشد، اما خوانندگان شما بصورت اتوماتیک متوجه خواهند شد که شخصی که مقاله را نوشته است، کاملا بر موضوع تسلط دارد و مقاله ارزش خواندن را دارد.

همچنین زمانی که شما از یک نقل قول در مقاله استفاده می کنید حتی اگر آن نقل قول از خودتان باشد توجه و حواس خوانندگان را جلب می کند. باعث می شود که خواننده به یکباره تا آخر مقاله را بخواند.

در مقالاتی که از یک نقل قول استفاده شده است، خوانند مایل است تا انتهای مقاله را بخواند حتی اگر با آن مخالف باشد و آن را دوست نداشته باشد.

 

 •   از عکس ها و آمارها جهت کسب اعتبار استفاده کنید

 

جهت خوانده شدن مقالات و جلب اعتماد کاربر به آن از عکس و آمار استفاده کنید. اکثرا مردم ترجیح می دهند به داده ها و حقایق اعتماد کنند تا به نظرات دیگران.

بنابراین  با استفاده از اطلاعات برای کسب و کار خود اعتبار سازی کنید.

از پژوهش ها و آمارهای معتبر در نوشتن مقاله استفاده کنید، که ادعا های شما را اثبات کنند و مطمئن شوید مطلبی را که می نویسید برای یک فردی که در آن زمینه آموزش ندیده است، نیز ساده و شفاف است.

پژوهش ها نشان می دهند، که اغلب مردم معتقدند که طراحی های گرافیکی و آمارها، نمودار ها و چارت ها، بهتر می توانند اطلاعات را منتقل کنند حتی زمانی که محتوای بصری هیچ اطلاعات جدیدی نداشته باشد.

 

از آمار و اطلاعات در محتوای خود استفاده کنید.

 • از عناوین برای نگه داشتن خواننده در صفحه استفاده کنید

 

استفاده از عناوین در سرتاسر متن اهمیت زیادی دارد زیرا این امر به شما کمک می کند که براحتی به خواننده بگویید که قصد دارید در مورد موضوعات دیگری نیز صحبت کنید.

علاوه بر این، تیتر ها و عناوین نقش مهمی را در کسب رتبه نزد موتور های جستجو بازی می کنند.

همچنین تیترها باعث از بین رفتن یکنواختی در بین پاراگراف های یک متن می شود  و خواندن مقاله را برای خواننده آسان و لذت بخش تر می کند.


مقاله مرتبط: نکات و ترفند های سئو


 • در عناوین و تیتر های مقاله سوال بپرسید

 

پرسیدن سوال در تیترها بعنوان یک درخواست برای کسب اطلاعات بیشتر تعریف شده است. در کل یک جور دعوت نامه به حساب می آید که خوانندگان شما را به کسب اطلاعات بیشتر در مورد موضوع مورد نظرشان دعوت می کند.

شما می بایست بلافاصله بعد از پرسیدن سوال در تیتر، سعی کنید راه حل و جواب سوال را بدهید

اگر بازدید کنندگان به محصولات و خدمات شما علاقه مند باشند دقیقا همان سوال را  که شما پرسیده اید در ذهن خواهند داشت. شناخت پرسونای مشتری در این زمینه به شما کمک شایانی می کند.

چگونه محتوایی بنویسیم که خواننده آن را بخواند؟

 • وعده داده شده در عناوین خود را عملی کنید

عناوین چشمک زن یا وعده های بزرگ ممکن است توجه بازدید کنندگان سایت را به خود جلب کند، اما 94% از مردم محتوایی را که برایشان مفید باشد را می خوانند. برای حفظ ارتباط خود، با مخاطبانتان هرگز آنان را فریب ندهید و موضوع را به صورت کامل پوشش دهید. عناوین Clickbait ممکن است ترافیک ناگهانی و زیادی را سمت سایت روانه کنند، اما به همان سرعت کاربر را ناامید کرده و باعث ترک آنان از صفحات سایت شما می شوند

 

 •  تصاویر و طراحی تجربه کاربری را در نظر بگیرید

عوامل زیبایی شناختی نیز در جذب و حفظ توجه خوانندگان نقش بزرگی دارند. وب سایتهای با طراحی ضعیف یا غیر جذاب باعث می شوند 38% از کاربران از برقراری تعامل با سایت شما خودداری کنند و 35% دستگاه ها را تغییر دهند. عدم توجه به طراحی صفحه شما می تواند منجر به یک کلیک سریع روی دکمه برگشت مرورگر باشد.طراحی تجربه کاربری قوی ممکن است روند تولید محتوا را طولانی تر کند، اما همچنین باعث می شود پست های شما مؤثرتر واقع شوند.

همچنین استفاده از تصاویر در متن مقاله باعث خوانده شدن محتوا می شود. طراحی قوی و محتوای ارزشمند می تواند افراد را به خواندن محتوا و مقالات شما علاقه مند کند.  

 

 

 

نویسنده : سرور نگاری تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹
   همه مقالات   
 
 
 

درباره وستا


شرکت دانش بنیان وستا از سال 1390 فعالیت خود را در قالب یک تیم فنی با همکاری عده‌ای از جوانان خلاق و مصمم شروع کرد، جوانانی که به دنبال فردایی روشن روی خط تکنولوژی آنچه آموخته بودند را تبدیل به کدهای برنامه نویسی سایت یا اپلیکیشن می‌کردند. به منظور حضور در رقابت‌های بزرگتر تصمیم بر آن داشتیم که بعنوان یک شرکت فعالیت وسیع‌تری دنبال کنیم و این شد که شرکت وستا سیستم در قالب یک مجموعه فنی و مهندسی شکل گرفت و باعث شد حضور ما در جامعه فناوری ایران پر رنگ‌تر شود، با پیشرفت تکنولوژی و دسترسی بیشتر به اینترنت وستا توانست با ارائه تکنولوژی‌ها و فناوری‌های به‌روز بعنوان یک شرکت دانش‌بنیان شناخته شود و خود را در لیست برترین شرکت‌های ایران قرار دهد. ما در خانواده‌ی بزرگ وستا متشکل از چندین تیم از لاین‌های خدماتی برای تحقق رویاهایمان تلاش می‌کنیم و در کنار یکدیگر از تماشای آنچه روزی تصور کرده بودیم و حالا به آن تجسم بخشیده‌ایم لذت می‌بریم. اکنون آماده‌ایم تا با ارائه دانش و تخصص خود بر پایه تکنولوژی‌های مدرن به مشتریان و کارفرمایان عزیز خدمت‌رسانی کنیم.

از وستا بیشتر بدانید

نمادها و مجوزهای وستا


 • اینستاگرام وستا
 • لینکدین وستا
 • توئیتر وستا
 • فیسبوک وستا
 • آپارات وستا


Hello[at]Vestateam.net

تمام حقوق این سامانه برای شرکت وستا رهاورد طاها محفوظ بوده و هر گونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد © 2011-