کتاب های الکترونیک و تاثیر آن در استراتژی بازاریابی

 
 
مقالات وستا

کتاب‌های الکترونیک و اهمیت آن در استراتژی بازاریابی

صنعت چاپ یکی از مهم ترین اختراعات بشر محسوب می شود. بدون هیچ شکی می توانیم اختراع یوهانس گوتنبرگ را موثرترین عامل در پیشرفت علم و دانش بدانیم. اما به احتمال زیاد یوهانس گوتنبرگ هم نمی توانست پیش بینی کند که یک روز شکل کتاب ها تغییر کند. ما در عصر الکترونیک زندگی می کنیم، همه چیز در اطرافمان به سمت الکترونیکی شدن پیش می روند. مانند تجارت الکترونیک، بلیط های الکترونیکی، بانک داری الکترونیکی، کارت های هدیه و .... . ( این لیست همچنان ادامه دارد.) به این دلیل که مردم علاقه دارند که کارهایشان را درست در مکانی که هستند و با هر وسیله ای که در دست دارند انجام دهند. با آنچه گفته شد، جای تعجب نیست اگر کتاب های کاغذی نیز جای خود را به کتاب های الکترونیکی بدهند.

کتاب الکترونیک چیست؟

 

 


محبوبیت کتاب های الکترونیک (ebook )  روز به روز در حال افزایش است. در حالی که ما صفحات کتاب های کاغذی را ورق می زنیم، سازمان های مختلف در سراسر جهان بنا به دلایلی که در ادامه گفته خواهد شد، استفاده از کتاب های الکترونیک را در برنامه های استراتژیک خود قرار داده اند.

جهت موفقیت در امر بازاریابی محتوا برای هر نوع کسب و کاری می بایست تولید کتاب های الکترونیک را در دستور کار استراتژی بازاریابی محتوای خود قرار داد. 

 

کتاب الکترونیک و اهمیت آن در بازاریابی محتوا

 

 

یک کتاب الکترونیک ( eBook ) دقیقا چیست؟

اگر کلمه eBook را در دیکشنری سرچ کنید با معنی زیر مواجه می شوید:

کتابی; که برای نمایش در صفحه رایانه یا دستگاه های الکترونیک به قالب دیجیتال در آمده است.

An electronic Book = An eBook

 تعریف جامع تر کتاب الکترونیکی می شود:

کتاب غیر قابل ویرایش و قابل برگشت که به یک قالب دیجیتالی تبدیل می شود، تا در هر دستگاه دیجیتال مانند صفحه نمایش رایانه یا هر دستگاه هوشمند دیگر مانند تبلت و گوشی همراه قابل خواندن باشد.

 

چگونه می توان از کتاب الکترونیک استفاده کرد؟


یک کتاب الکترونیکی، به طور معمول به عنوان یک فایل دیجیتالی توزیع می شود که می تواند در هر رایانه یا دستگاه تلفن همراه استفاده شود.

دیگر نیازی نیست که به فروشگاه برویم یا برای رسیدن سفارش پستی کتابمان منتظر بمانیم. به محض خواستن یک کتاب بخصوص می توانیم آن ها را بلافاصله در اینترنت با هزینه ای کمتر از کتاب جلد کاغذی خریداری و دانلود کنیم.

زمانی که دانلود کردید، دسترسی کامل به خواندن محتوای کتاب ها دارید، و می توانید یادداشت ها، هایلایت ها، و صفحات چوب الف، دقیقا شبیه کتاب های کاغذی سنتی را بردارید.

 

دستگاه های محبوب کتاب های الکترونیک

 کتاب های الکترونیک می توان در انواع دستگاه های دیجیتال مختلف با هر صفحه نمایش دیجیتال خواند. در زیر سه مورد از محبوبترین دستگاه های که می توان کتاب الکترونیک را با آنها مشاهده کرد نام برده ایم:

 • کامپیوتر
 • تلبت
 • گوشی های هوشمند

 

برای درک بهتر واقعیت یک کتاب الکترونیک، اجازه دهید نگاهی به خصوصیات یک کتاب الکترونیک بیندازیم:

 

 • کتاب های الکترونیکی نباید ویرایش شوند

یکی از بارزترین ویژگی های کتاب الکترونیک، غیر قابل ویرایش بودن آن است. از آنجایی که یک کتاب الکترونیک می تواند در دسترس هزاران نفر قرار گیرد نباید به گونه ای باشد که هر کسی بتواند در آن تغییری ایجاد کند. بنابراین اگر قرار است کتاب الکترونیک مانند دیگر کتاب های جلد کاغذی بعنوان کتاب واقعی شناخته شود، نباید به هر روشی تغییر کند.

 

 • سایز صفحات کتاب های الکترونیک می بایست قابل تغییر باشد

ویژگی مهم دیگری که کتاب های الکترونیک واقعی باید داشته باشند این است که سایز صفحات کتاب بسته به نوع صفحه نمایش دستگاه دیجیتال قابل تغییر باشد.

این بدان معنی است; که مهم نیست اندازه صفحه نمایش دستگاه الکترونیکی شما چقدر است، سایز صفحات کتاب می بایست  با صفحه نمایش انواع دستگاه متناسب باشد، متن کتاب با شکستن خط قالب بندی شود، فصول و تصاویر آن به اندازه صفحه نمایش دستگاه در بیاید.

 

مزایای کتاب های الکترونیک

 کتاب های الکترونیکی به خواننده های خود مزایای متعددی را نسبت به کتاب های کاغذی ارائه می کنند.
از جمله مزایای eBooks میتوان موارد زیر را نام برد:

  

مزایای کتاب الکترونیک                                                   

اولین و مهم ترین دلیل; ذخیره ۸ میلیون درخت هر سال

یکی از مزایای بزرگ خواندن eBooks برخلاف کتاب های چاپی متعارف، این است که منابع طبیعی مانند جنگل ها و درختان را حفظ می کند. خوانندگان بیش از ۵۰۰ میلیون eBooks را هر سال خریداری می کنند، که باعث می شود میزان درختان کاهش یابد و ما مجبور هستیم تا در هر سال ۸ میلیون درخت قطع کنیم.
چنانچه طی صد سال آینده eBooks بازار خود را بدست نیاورد، این رقم بیش از ۸۰۰ میلیون درخت افزایش می باید.

دوم; فضای فیزیکی را اشغال نمی کند

مزیت دیگر کتاب الکترونیک ذخیره کردن هزاران عنوان کتاب بدون اشغال کردن فضای اطراف شماست. 
این مورد برای کسانی که در فضاهای کوچک زندگی می کنند، می تواند مزیت بزرگی به حساب آید.

 در ضمن، شما می توانید هر جا که می روید تعداد زیادی از ebooks را باخود حمل کنید، در صورتی که نمی توانید کتاب های کاغذی زیادی را با خود حمل کنید و به هر جا که خواستید ببرید.

سوم; سفارشی سازی فونت های eBooks  
در کتاب های الکترونیک نوع فونت و تعیین اندازه فونت به طور کامل قابل تنظیم هستند. برای اختلالات بینائی، می توانید کتاب را فونت Arial با اندازه ۳۰ فونت یا بیشتر تنظیم کنید.

شما نمی توانید این کار را با یک کتاب کاغذی انجام دهید.

چهارم; تحویل آنی بدون اتلاف وقت

کتاب های الکترونیک به بصورت آنی تحویل داده می شوند. می توانید آن ها را در عرض چند دقیقه بخرید، دانلود کنید و شروع به خواندن کنید.

برای تهیه کتاب های کاغذی می بایست یا خودتان به کتاب فروشی بروید یا اگر از طریق پست سفارش داده اید برای دریافتش چند روزی را منتظر بمانید.

از آنجا که eBooks از طریق اینترنت تحویل داده می شوند، هیچ هزینه بسته بندی و حمل و نقل وجود ندارد.

پنجم; خواندن خود را همگام سازی کنید

زمانی که خواندن کتاب الکترونیکی را متوقف کنید، به محض آنکه روباره مطالعه را شروع کنید برای شما همان صفحه باز خواهد شد.

ششم; جستجو در متن کتاب
کتاب های الکترونیک قابل جستجو هستند. شما می توانید به جای ورق زدن صفحه به صفحه، به راحتی به دنبال هر اطلاعاتی بگردید.

هفتم; در دسترس بودن عموم مردم

از آنجایی که خرید و دانلود یک ebook بسیار ساده و آسان است. مردمی که در شهرهای پیشرفته مدرن و مردمی که در یک روستای دور افتاده در یک کشور دور یا در یک جزیره کوچک زندگی می کنند همگی می توانند به طور مساوی به یک ebook دسترسی داشته باشند.مشروط بر اینکه آن ها یک ارتباط اینترنتی داشته باشند.

مورد آخر; کمک به فرهنگ کتاب خوانی

 مردم زمان زیادی را با کامپیوتر و موبایل های خود سپری می کنند، می توان آنان را به جای انجام کارهای دیگر به خواندن کتاب ترغیب کرد.

  ebooks را می توانند هر موضوعی داشته باشند. و مانند دیگر کتاب های موجود به دست مخاطبان واقعی خودشان برسند.
 

 

اهمیت کتاب های الکترونیک در استراتژی بازاریابی محتوا

تولید محتوای عالی یکی از بهترین روش ها برای رسیدن به چشم انداز های یک کسب و کار و بدست آوردن مشتریان احتمالی است. محتوا می تواند در انواع مختلفی از ویدئوهای یوتیوب گرفته تا پست های وبلاگ تولید شود.

از آنجایی که محبوبیت و ارزش ادراک شده کتاب های الکترونیکی آن ها را مورد توجه بازاریابان آنلاین قرار داده است. در آینده نزدیک قطعا eBooks یک نقش اساسی در استراتژی بازاریابی محتوایی شما خواهند داشت. 

این بدان معنی است که شما می توانید از eBooks به عنوان ابزار تولید لید استفاده کنید، و به کاربران خود این فرصت را می دهد تا اطلاعات تماس خود را در قبال دانلود eBook در اختیار شما قرار دهند.

 نوشتن کتاب الکترونیکی به شما این امکان را می دهد که قدرت و برتری خود را در یک موضوع در سطوحی بالاتر از یک پست وبلاگ به نمایش بگذارید.

در ادامه، سه روش که می توانید با استفاده از eBooks برای بدست آوردن ترافیک بیشتر، ایجاد انگیزه بیشتر و ایجاد درآمد بیشتر برای کسب و کارتان را برای شما شرح می دهیم.

 

 • از eBooks جهت تقویت برندتان استفاده کنید

در فضای رقابتی موجود اعتماد به برند و قدرت همه چیز است. مطالعات نشان می دهند که ۶۳ درصد از مشتریان تنها از یک برند معتبر خرید می کنند. در واقع نمی توان این آمار را نادیده گرفت.

یکی از بهترین روش ها برای نشان دادن این که چقدر قابل اعتماد هستید، ایجاد یک کتاب الکترونیکی در رابطه با موضوعاتی است برای مخاطبانتان مهم است که بتواند سوالات و نگرانی های آن ها در یک روش خلاقانه و جذاب پاسخ دهند.

زمانی که قصد تولید یک کتاب الکترونیک را دارید، با مخاطبان خود مشورت کنید تا بر نیازها، و خواسته های مشتریان خود را کاملا واقف باشید.
 

 • از eBooks  به عنوان قلب کمپین بازاریابی خود استفاده کنید

همانطور که می دانید این روزها کاربران محتوایی را ترجیح می دهند که با ارزش باشد.
تولید یک کتاب الکترونیکی که در رابطه با موضوع تبلیغات بازاریابی شما ساخته شده باشد به شما این امکان را می دهد که اقتدار خود را در مورد موضوع به نمایش بگذارید.

با انتخاب بهترین و مرتبط ترین فصل  eBook و استفاده از محتوای موجود برای ایجاد پست های وبلاگ، ایمیل های تبلیغاتی، اینفوگرافیک، ویدیوها و پادکست ها، می توانید بدون تلاش مضاعف دیگری، تعامل و تبدیلات لازم را ایجاد کنید.

علاوه بر این، شما قادر خواهید بود eBooks را در این فرآیند گسترش دهید، دسترسی مخاطبان را به  خود گسترش دهید و آگاهی از برند ارزشمندی را ایجاد کنید.

 

 • از eBooks جهت ایجاد یک فهرست بازاریابی ایمیلی استفاده کنید

مطالعه اخیر نشان می دهد; بازاریابی ایمیلی، بهترین بازدهی را نسبت به هر کانال بازاریابی دیگر دارا می باشد. بنابراین داشتن یک لیست از ایمیل مخاطبان هدف مانند دروازه بزرگی برای به دست آوردن تبدیل های بیشتر می باشد.

 یک لیست ایمیل هدفمند می تواند به شما کمک کند تا به طور موثر با مخاطبین خود ارتباط برقرار کنید، اما افزایش تعداد آدرس های لیست شده در این فهرست ممکن است به سختی روی دهد.

شما می توانید زمانی که کتاب الکترونیکی خود را منتشر کردید، یک صفحه فرود بهینه شده را در وب سایت خود بسازید و فراخوانی برای ثبت نام با ایمیل در ازای دریافت eBook در سایت خود بدهید .

همچنین می توانید در شبکه های اجتماعی eBook را تبلیغ کنید و مخاطبین هدف را تشویق به دانلود کردن آن کنید.

علاوه بر این تبلیغ کتاب الکترونیکی از طریق رسانه های اجتماعی باعث ایجاد اعتماد کاربران می شود و به آسانی رضایت آنان نسبت به برند شما جلب می شود.

در نتیجه به خاطر ارزش درک شده کتاب های  الکترونیکی،  احتمال زیادی وجود دارد که مشتریان بالقوه اطلاعات تماس خود مانند آدرس ایمیل یا شماره تماس را در ازای دریافت کتاب الکترونیک در اختیار شما قرار دهند.

 چنانچه شما به دنبال بهبود عملکرد بازاریابی محتوای خود هستید، کتاب الکترونیکی تهیه کنید و از آن به عنوان بخش مهمی از کمپین بازاریابی محتوایی خود استفاده کنید.


 

 

 

 

نویسنده : سرور نگاری تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۸
   همه مقالات   
 
 
 

درباره وستا


شرکت دانش بنیان وستا از سال 1390 فعالیت خود را در قالب یک تیم فنی با همکاری عده‌ای از جوانان خلاق و مصمم شروع کرد، جوانانی که به دنبال فردایی روشن روی خط تکنولوژی آنچه آموخته بودند را تبدیل به کدهای برنامه نویسی سایت یا اپلیکیشن می‌کردند. به منظور حضور در رقابت‌های بزرگتر تصمیم بر آن داشتیم که بعنوان یک شرکت فعالیت وسیع‌تری دنبال کنیم و این شد که شرکت وستا سیستم در قالب یک مجموعه فنی و مهندسی شکل گرفت و باعث شد حضور ما در جامعه فناوری ایران پر رنگ‌تر شود، با پیشرفت تکنولوژی و دسترسی بیشتر به اینترنت وستا توانست با ارائه تکنولوژی‌ها و فناوری‌های به‌روز بعنوان یک شرکت دانش‌بنیان شناخته شود و خود را در لیست برترین شرکت‌های ایران قرار دهد. ما در خانواده‌ی بزرگ وستا متشکل از چندین تیم از لاین‌های خدماتی برای تحقق رویاهایمان تلاش می‌کنیم و در کنار یکدیگر از تماشای آنچه روزی تصور کرده بودیم و حالا به آن تجسم بخشیده‌ایم لذت می‌بریم. اکنون آماده‌ایم تا با ارائه دانش و تخصص خود بر پایه تکنولوژی‌های مدرن به مشتریان و کارفرمایان عزیز خدمت‌رسانی کنیم.

از وستا بیشتر بدانید

نمادها و مجوزهای وستا


 • اینستاگرام وستا
 • لینکدین وستا
 • توئیتر وستا
 • فیسبوک وستا
 • آپارات وستا


Hello[at]Vestateam.net

تمام حقوق این سامانه برای شرکت وستا رهاورد طاها محفوظ بوده و هر گونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد © 2011-