راهنمای نوشتن متن پادکست

 
 
مقالات وستا

راهنمای نوشتن متن پادکست

 

قبل از شروع تولید پادکست، آماده شدن برای هر قسمت ( اپیزود) یک گام اساسی و ضروری است. شما می‌بایست متناسب با افکار خود، موضوعاتی را تهیه کرده و سایر اطلاعات مورد نیاز خود را که جمع آوری کرده‌اید،مکتوب کنید تا بتوانید در حین ضبط هر قسمت از پادکست با حضور ذهن و تمرکز حواس پیش بروید.یک راه عالی برای داشتن آمادگی در زمان ضبط تهیه یک اسکریپت پادکست (سناریو) یا همان نوشتن متن پادکست می‌باشد.

با ما همراه باشید؛ در این مقاله به خوبی برایتان چگونگی نوشتن متن پادکست را توضیح می‌دهیم.

سناریوی پادکست

 


نوشتن متن پادکست برای تولید آن بسیار راه گشاست زیرا می تواند بعد از ضبط باعث شود در زمان ویرایش صرفه جویی کنید و اگر در حین ضبط یک میزبان یا میهمان مشترک دارید، در صورت گم کردن قطار فکری خود یا فراموش کردن مواردی که قصد گفتنش را داشتید می تواند شما را از مهلکه نجات دهد.

سناریو نویسی پادکست

 

نکاتی برای نوشتن  متن ( سناریو ) پادکست 

نکته اول; متن خود را بنویسید

 اگر اسکریپتی  یا متنی که قصد دارید بخوانید، را بنویسید قطعا پادکست خوبی تولید خواهید کرد.

بنابراین، متن پادکست را با مدل و جریان ذهنی خود بنویسید. سپس آنچه را که می نویسید با صدای بلند بخوانید تا بررسی کنید که آیا به شکلی که تصور می کنید جریان دارد یا خیر.

همچنین، حتما شخصیت خود را در سناریوی خود بگنجانید. متن محتوای پادکست شما باید از جنس صحبت های خود شما باشد، بنابراین در استفاده از کلمات مناسب گیج و گمراه نشوید، از کلماتی استفاده کنید که واقعاً روزانه از آنها استفاده می کنید.

نکته دوم; با کلمات موقعیت را به تصویر بکشید
 با استفاده از قدرت کلمات مباحث را به وضوح برای شنودگان باز کنید. زیرا آنها هیچگونه کمک بصری ندارند.

البته این بدان معنا نیست که شما باید هر چیز کوچکی را که در موردش صحبت می کنید، تفصیل دهید.

فقط توجه داشته باشید که شنوندگان شما ممکن است هر چند وقت یکبار به توضیحات اضافی احتیاج داشته باشند تا به آنها در  به تصویر کشیدن مباحث، داستان ها، اخبار و غیره در ذهنشان کمک کند.

نکته سوم; مختصر و مفید بنویسید
مختصر نوشتن متن سناریو، به شما این امکان را می دهد تا در هنگام ضبط پادکست، بتوانید موضوع را بسط دهید و بگونه ای بداهه سرایی کنید.

مستقیما از روی متن سناریو خواندن باعث می شود صدای طبیعی شما با کمی تغییر بازتاب داده شود. بنابراین خواندن را فقط با استفاده از کلمات و جملات مورد نیاز در محتوای خود به حداقل برسانید.

 اطمینان از اینکه اسکریپت های شما فاقد کلمات یا جملات غیر ضروری هستند، به شما این امکان را می دهد تا در زمان ضبط، فضایی برای نشان دادن خلاقیت خود داشته باشید.

نکته چهارم; انعطاف پذیری را مد نظر قرار دهید
این موضوع به نوشتن سناریو شما ارتباط دارد که گویی قرار است با صدای بلند خوانده شود.

اگر می خواهید در مورد داستان های خاص، اخبار، موضوعات مورد نظرتان صحبت کنید، آنها را نیز در سناریوی خود جای دهید. همچنین برای واژگان، داستانها، اخبار، موضوعات و دیگر گزینه های مختلف دست خود را باز بگذارید و فضایی برای انعطاف پذیری در نظر بگیرید.

این انعطاف پذیری می تواند پادکست شما را بسیار جالب تر کند.

بنابراین، در زمان نوشتن متن پادکست خود، آنچه را که به شما آزادی عمل بیشتری می دهد را گرد آوری کنید.

نکته پنجم; مطابق با شرایط خودتان اسکریپت را بنویسید

نیاز افراد متفاوت است. اگر خودتان پادکست  تولید می کنید، بسته به میزان راحتی شما با پادکست و بدون یادداشت صحبت کردن، ممکن است شما نیاز به جزئیات بیشتر یا جزئیات کمتری در اسکریپت های خود داشته باشید.

پادکسترها که تازه شروع به ضبط می کنند ممکن است بخواهند در اسکریپت خود تمامی مطالب را بیاورند، اما مراقب باشید که شنونده را خسته نکنید.


آشنایی با مراحل ویرایش محتوا


تولید پادکست در کنار مهمان یا میزبان مشترک

 اگر با حضور یک میهمان پادکست تولید می کنید، ممکن است شرایط در مقایسه با زمانی که خودتان به تنهایی این کار را انجام می دهید متفاوت باشد

زمانی که از میهمانی دعوت می کنید باید سوالات و نکاتی را تهیه کرده و لیست سؤالات را به مهمان بدهید تا در صورت دلخواه استفاده کرده و خود را آماده کند

در مورد پادکست با یک میزبان مشترک، تهیه امتیاز و هماهنگی با میزبان شما باید در اولویت قرار داده شود تا در هنگام ضبط از وقفه، سردرگمی و غیره بدور باشید.

صرف نظر از اولویت شما برای جزئیات سناریوی متن پادکست، باید موضوع قسمت های مختلف، هدف و همچنین هرگونه اطلاعات اضافی را در نظر بگیرید تا بتوانید مسیر خود را حفظ کنید. همچنین، CTA را در ابتدای و پایان پادکست خود بگنجانید.

 

برای راهنمایی ببشتر ما الگوی متن پادکستی را که ایجاد کرده ایم در ادامه برایتان بعنوان نمونه آورده ایم.  

 به خاطر داشته باشید که این الگوی به معنای یک سناریوی کامل نیست، بلکه نمونه ای است که می تواند شما را در نوشتن خود راهنمایی کند.

 

الگوی نوشتن متن پادکست (نمونه متن برای گویندگی):

مقدمه: [اسم و مضمون پادکست، نام و نام خانوادگی خود را بگویید، در مورد آنچه می خواهید صحبت کنید، و فراخوان اقدام خود را بیان کنید]

صدای موسیقی: در ابتدای هر اپیزود موسیقی را تکرار کنید تا شنوندگان به راحتی متوجه شوند که قسمت بعدی شروع شده است. (در مدت زمان پادکست)

موضوع 1: [یک موضوع کلی را برای صحبت کردن مد نظر قرار دهید. و در موردش صحبت کنید]

موضوع 2: [یک موضوع بخصوص  را با جزئیات کامل  مورد بحث قرار دهید]

ایجاد یک وقفه  [پخش موسیقی یا تبلیغات حامی مالی]

موضوع 3: [یک نکته، موضوع یا بخش را با جزئیات بحث کنید]

موضوع 4: [یک نکته، موضوع یا بخش را با جزئیات بحث کنید]

نتیجه گیری: ]خلاصه موضوع، مباحث و بخش ها با نتیجه گیری]

سخنان پایانی: [از مخاطبان تشکر کنید، از مهمانان تشکر کنید، درباره قسمت بعدی صحبت کنید و یک راه ارتباطی بعنوان  (CTA)اقدام به عمل معرفی کنید]

پخش صدای موسیقی پایانی: صدای موسیقی مقدمه را تکرار کنید تا به شنوندگان کمک کنید تا زنگ و موسیقی ابتدایی و پایانی پادکست را تشخیص دهند.

ممکن است بخواهید بخش های صوتی یا موسیقی را در سراسر پادکست خود بگنجانید تا در نشانگر انتقال به یک موضوع یا بخش جدید، باشد.

همچنین می توانید از جلوه های صوتی یا کلیپ موسیقی کوتاه برای مکث های خود  استفاده کنید.

چنانچه بخواهید متن پادکست خود را با جزئیات بیشتری بنویسید.، می توانید آنرا به ترتیب زیر سازماندهی کنید:

عنوان و تیتر اصلی 1 (مدت زمان پادکست)
                                      موضوع اصلی
                                                       پشتیبانی از موضوع
                                                       پشتیبانی از موضوع
                                      پشتیبانی از داده ها و منابع
                                      مطالعه موردی / مثال / حکایت
                                      نتیجه گیری
( بدون مکث به قسمت دیگر بروید)

عنوان و تیتر اصلی 2 (مدت زمان پادکست)
                                       موضوع اصلی
                                                       پشتیبانی از موضوع

                                                       پشتیبانی از موضوع                                                  
                                    پشتیبانی از داده ها و منابع
                                    مطالعه موردی / مثال / حکایت
                                    نتیجه گیری

 

 

راهنمایی:

اضافه کردن مدت بین پاراگراف های متن پادکست به شما کمک می کند تا با دانستن زمان هر  قسمت از پادکست  کیفیت را تضمین کنید.

همچنین می توانید تخمین بزنید که چند کلمه به راحتی در طول هر قسمت پادکست شما جای می گیرد. این امر به شما در هنگام نوشتن متن کمک کند.

آماده سازی برای پادکست بسیار مهم است. نوشتن سناریو یا متن می تواند راهی عالی برای اطمینان از آمادگی کامل شما باشد.

شما لازم نیست که آنچه را که می خواهید کلمه به کلمه بگویید را اسکریپت کنید. شما تا حد زیادی می خواهید سناریو راهنمایی شما باشد و نشانه هایی را که لازم دارید در زمان ضبط به شما نشان دهد، این امر برایتان فضایی را برای بروز خلاقیت و بداهه گویی و اضافه گویی فراهم می کند. 

نوشتن اسکریپت برای اجرای هر چه بهتر  پادکست شماست، بنابراین آنچه را که لازم دارید در اختیارتان قرار دهید و آن را به روشی تنظیم کنید که برای شما مفید باشد.

حتما قبل از ضبط متن پادکست خود را آماده کنید. تا  بتوانید به خوبی از دقایق تولید پادکست خود استفاده کنید.

 


 تیم تولید محتوای وستا با همکاری گویندگان خوش صدا و شناخته شده، آمادگی تهیه انواع پادکست را برای کسب و کار های مختلف دارد. با ما تماس بگیرید.

نویسنده : سرور نگاری تاریخ انتشار : پنج شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۸
   همه مقالات   
 
 
 

درباره وستا


شرکت دانش بنیان وستا از سال 1390 فعالیت خود را در قالب یک تیم فنی با همکاری عده‌ای از جوانان خلاق و مصمم شروع کرد، جوانانی که به دنبال فردایی روشن روی خط تکنولوژی آنچه آموخته بودند را تبدیل به کدهای برنامه نویسی سایت یا اپلیکیشن می‌کردند. به منظور حضور در رقابت‌های بزرگتر تصمیم بر آن داشتیم که بعنوان یک شرکت فعالیت وسیع‌تری دنبال کنیم و این شد که شرکت وستا سیستم در قالب یک مجموعه فنی و مهندسی شکل گرفت و باعث شد حضور ما در جامعه فناوری ایران پر رنگ‌تر شود، با پیشرفت تکنولوژی و دسترسی بیشتر به اینترنت وستا توانست با ارائه تکنولوژی‌ها و فناوری‌های به‌روز بعنوان یک شرکت دانش‌بنیان شناخته شود و خود را در لیست برترین شرکت‌های ایران قرار دهد. ما در خانواده‌ی بزرگ وستا متشکل از چندین تیم از لاین‌های خدماتی برای تحقق رویاهایمان تلاش می‌کنیم و در کنار یکدیگر از تماشای آنچه روزی تصور کرده بودیم و حالا به آن تجسم بخشیده‌ایم لذت می‌بریم. اکنون آماده‌ایم تا با ارائه دانش و تخصص خود بر پایه تکنولوژی‌های مدرن به مشتریان و کارفرمایان عزیز خدمت‌رسانی کنیم.

از وستا بیشتر بدانید

نمادها و مجوزهای وستا


  • اینستاگرام وستا
  • لینکدین وستا
  • توئیتر وستا
  • فیسبوک وستا
  • آپارات وستا


Hello[at]Vestateam.net

تمام حقوق این سامانه برای شرکت وستا رهاورد طاها محفوظ بوده و هر گونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد © 2011-