نیچ مارکتینگ چیست؟ what is niche marketing

 
 مقالات وستا

نیچ مارکتینگ (NICHE MARKETING) چیست؟

نیچ مارکتینگ (niche marketing)  را بازاریابی گوشه‌ای یا بازاریابی متمرکز می‌نامند در واقع نیچ به یک بخشی از بازار نامیده می‌شود که برای پذیرش محصولات از پتانسیل بالایی برخوردار بوده و توسط رقبای کاری کمتری شناخته شده تا بر روی آن سرمایه گذاری کنند. به صورت کلی اگر بخواهیم تعریفی از نیچ مارکتینگ داشته باشیم به این صورت است که  نیچ مارکتینگ یا بازاریابی گوشه‌ای  نوعی بازاریابی به صورت هدفمند می‌باشد که به جای این که از رویدادهای

نیچ مارکتینگ چیست؟

بزرگ و رسانه‌هایی که دارای مخاطب‌های زیادی می‌باشد برای بازاریابی استفاده نماید ترجیح می‌دهد تمرکز خود را بر روی رسانه‌ها و مکان‌هایی که تمرکز آن‌ها مستقیما و فقط بر روی مشتریان هستند, قرار دهند. بازاریابی نیچ یا همان  نیچ مارکتینگ تمرکزش فقط و فقط بر روی یک محصول می‌باشد برای همین دلیل بازاریابی نیچ مارکتینگ را بازاریابی گوشه‌ای فقط و فقط بر روی بخش خیلی کوچک و تعریف شده‌ای از مردم را برای خود هدف قرار می‌دهد.


بازاریابی نیچ چیست؟

 نیچ مارکتینگ  یعنی به وسیله نیاز یک قشر خاص به وسیله ای را در بازار به دست آوردن می باشد به طوری که در این نوع بازاریابی سعی در این است که با مشخص نمودن یک نیاز برای گروه خاص و برطرف کردن این نیاز شروع به فعالیت نماید. بازاریابی گوشه ای  را می توان با ذکر یک مثال توضیح داد: فرض کنید قصد خرید یک کتاب برای فرزند دو ساله خود را دارید برای انجام این کار شما ابتدا به یک مغازه لوازم التحریر فروشی مراجعه می نمایید از آنجایی که با توجه به این که کتاب مورد نظر خود را برای سنین دو ساله پیدا نمی کنید وقت با ارزش خود را هم هدر می دهید بنابراین سعی می کنید به یک فروشگاه کتاب فروشی جامع تر مراجعه کرده با توجه به وسعت این فروشگاه علاوه بر اتلاف در وقت و انرژی شاید شما دوباره ناامید از پیدا کردن کتاب برای فرزند دو ساله خود شوید به دلیل وجود این کتاب ها در یک فضای قفسه ای کوچک که برای کودکان این سنین قرار گرفته شده به چشم شما نخورد ولی شما در نهایت به فروشگاه دیگری مراجعه نموده که در آن تمامی کتاب ها دارای دسته بندی های متفاوت در بازه های سنی می باشد و شما با توجه به بازه سنی فرزندتان می توانید به راحتی کتاب مورد نظر را پیدا نموده و در کمترین زمان خریداری نمایید این فروشگاه از استراتژی  نیچ مارکتینگ  استفاده می کند. به طور کلی می توان گفت که نیچ مارکتینگ با تمرکز کردن  بر روی خواسته ها و علایق افراد سعی در پوشش تمام نیاز ها به صورت کامل می باشد البته بازاریابی گوشه ای  علاوه بر کسب کار های کوچک برای کسب و کار های گسترده و وسیع نیز متمرکز بوده است.  نیچ مارکتینگ با هدف قرار دادن گروه های کوچکی از تمامی افرادی که به نظر مشتری دائم و وفادار به نظر می آید و دارای بازدهی قطعی از آن ها می باشد شروع به کار و فعالیت می نماید. بازاریابی نیچ  به عنوان یک استراتژی برای رشد یک شرکت متوسط می تواند بهترین گزینه بوده و پتانسیل رشد و کسب موفقیت تضمینی و بسیار بالا تا وقتی که بازاریابی گوشه ای  را به عنوان هدف برای خود بازاریابی خود انتخاب نماید, را دارد.

 

بازاریابی نیچ می تواند بر چه موضوعاتی متمرکز شود؟

بازاریابی نیچ با توجه به موضوعات خاصی متمرکز شده و شروع به فعالیت می کند در  نیچ مارکتینگ  با تمرکز کردن بر روی یک بازار هدف کوچک تاکید می کند به صورت کلی می توان گفت که بازاریابی گوشه ای  دارای رویکرد به شکل کوچک تر کردن دایره مخاطبین و با در نظر گرفتن یک بازار هدف مشخص و تبدیل آن به یک برند و مارک مشخص می تواند محصول را به فروش برساند. بازاریابی نیچ با تمرکز بر روی موضوعاتی مانند رفتار ها و محل زندگی و سبک زندگی و محصولات شروع به دسته بندی نموده و در هر حوزه ای مانند محصولی که قصد دارید در آن فعالیت نموده و شروع به فعالیت نماید مانند ساعت را در دسته ی محصول انتخاب نموده و  به مرور زمان مشتریان وفادار را در فروشگاه می توانید برای خود کرده به طوری که افراد ترجیح به خرید ساعت را فقط از آن فروشگاه دهند. نیچ مارکتینگ با در نظر گرفتن سه ترکیب ایده آل به صورت درخواست زیاد برای خدمات و یا محصول و رقابت کم و پتانسیل سود دهی بالا می تواند بازار نیچ ایده آل خود را تعیین نماید.

نیچ مارکتینگ (niche marketing)  یا بازاریابی گوشه ای

 

مزایای بازاریابی گوشه ای چیست؟

بازاریابی گوشه ای از ارزان ترین و بهترین راه های بازاریابی می باشد و شامل تحقیقاتی در مورد همه افرادی که علاقه ی زیادی در مورد خرید یک محصول را دارند و یا قطعا آن محصول را خریداری می کند را دارد. در آژانس های دیجیتال مارکتینگ با هدف قرار دادن افراد شناسایی شده و با پرداخت هزینه ی کم می توان تبلیغاتی با بازدهی بالا را انجام دهد. از مزایای بازاریابی گوشه ای می توان به عوامل زیر اشاره نمود از جمله این عوامل این است که با استفاده از نیچ مارکتینگ (niche marketing)  یا بازاریابی گوشه ای  بازاریابی هدفمند و تبلیغات گسترده تری خواهید داشت و در زمینه ای که مشغول به کار می باشید در کمترین زمان می توانید به یک برند تبدیل شده و به مرور زمان همان مشتری ها می تواند برای شما شروع به تبلیغات گسترده نمایند و دیگر شما این اطلاعات را دارید و می دانید که در کجا می توان این مشتری ها را پیدا کنید و این امر در کاهش هزینه های شما می تواند موثر بوده و دارای فروش بالایی باشید.  نیچ مارکتینگ به عنوان یک راه حل برای ایجاد کردن تفاوت بین فروش معمولی و متوسط و رشد گسترده و چشم گیر را دارد. از جمله مزایای دیگر استفاده از بازاریابی گوشه ای  در این است رقابت مستقیم کم تر می باشد چون شما با در هدف گرفتن یک گروه با تمرکز عمده را در نظر گرفته اید. شناسایی هدف در آن آسان است چون با در نظر گرفتن گروه کوچک شروع به تمرکز بر روی آن را دارید. به عنوان یک متخصص شناخته می شوید و بازاریابی دهان به دهان از مزایای دیگر این  بازاریابی گوشه ای  است که در صورت مشخص شدن تمرکز کاری شما و شناخته شدن در بازار هدف موجب می شود که اسم شما در دهان ها بپیچد و موجب وفاداری بیشتر مشتری می گردد به صورتی که با درک کردن نیازهای مشتری ها موجب افزایش وفاداری مشتری ها می شود و رشد بهتر که باعث می گردد که خریداران برای دستیابی به موفقیت نیاز به این دارند که نیاز های خریداران مورد توجه قرار بگیرد تا رشد بهتری بتواند داشته باشد.

نیچ مارکتینگ (niche marketing)  یا بازاریابی گوشه ای

 

مثالی درباره بازاریابی گوشه ای که می توان نام برد؟

قبل از این که شروع به نیچ مارکتینگ یا بازاریابی گوشه ای  نمایید باید در حوزه ای که قصد دارید شروع به فعالیت و کسب و کار نمایید را به خوبی بشناسید و تحقیقات لازم را برای آن برای سوددهی بیشتر انجام داده زیرا بازاریابی گوشه ای یک زیر شاخه از یک بازار بزرگ تر بوده که دارای نیاز های منحصر به فرد می باشد. برای مثال می توان گفت که برای اقدام به شروع یک کرم پودر که زیر شاخه ای از لوازم آرایش به صورت گسترده می باشد شما با انتخاب بازار کوچک برای فروش کرم های پوستی یا کرم پودرهای گریمی می توانید ایجاد کنید و برند ها را با توجه به موقعیت جغرافیایی و سن و درآمد و جنسیت و قیمت می توانید تقسیم یا همان نیچ کنید افراد در هر دسته با توجه به نیاز های خود می توانند به راحتی از بازار کوچک و کارآمدی که برای فروش کرم های پوستی انجام داده اید را تامین نمایند.

 

تفاوت  niche marketing  و mass marketing   در چیست؟

Mass marketing   یا بازاریابی انبوه و گسترده به این صورت فعالیت می کند که یک شخص واحد با یک گروه خیلی بزرگتر و گسترده تر از مردم شروع به فعالیت نموده و معامله می کند و گروهی از افراد و انبوهی از آن ها را هدف قرار می دهد و این دقیقا عکس بازاریابی گوشه ای یا niche marketing   عمل می کند. بازاریابی گسترده یا mass marketing اغلب بر روی بازاریابی سنتی مناسب بوده و  نیچ مارکتینگ (niche marketing)  یا بازاریابی گوشه ای  مناسب به بازاریابی های دیجیتالی بوده است, هدفی که بازاریابی گسترده یا همان mass marketing  دارد این است که بازاریابی گسترده قصد دارد با جذب مخاطبان زیاد و نمایش محصول در بازار برای دیدن تعداد کثیری از مشتریان می باشد. در اصل می توان گفت پایه و اساس این نوع روش بازاریابی گسترده این می باشد که قراردادن همه ی کاربران برای خرید و فروش بیشتر از محصولات می باشد و شعار mass marketing  فروش خیلی زیاد در مقابل هزینه های کم و ارائه دادن همه ی خدمات برای تمامی افراد و مشتریان می باشد. استراتژی mass marketing بسیار گسترده بوده و در شرکت های خیلی بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد شرکت های خیلی وسیع که توانایی پرداخت مبلغ ها خیلی زیاد برای بازاریابی محصولات خود می توانند سرمایه گذاری نمایند. در صورتی که استراتژی mass marketing  برای یک بخش کوچک و خاص و تعریف شده از مردم را مورد هدف قرار می دهد. و گروه کوچکی از تمامی افرادی که به نظر مشتری دائم می آید را هدف خود قرار داده و از نتیجه بازدهی قطعی خود دارد.

 

نیچ مارکتینگ (niche marketing)  یا بازاریابی گوشه ای

 


مقاله پیشنهادی: تفاوت بازاریابی اینترنتی و بازاریابی سنتی


 

استراتژی های بازاریابی نیچ در چیست؟

استراتژی های بازاریابی نیچ  را به صورت سه کمپین می توان دسته بندی نمود که عبارت هستند از: کمپین دهان به دهان, کمپین کسب اعتبار, کمپین تایید موازی

کمپین دهان به دهان :در این نوع بازاریابی بدون پرداخت هیچ گونه هزینه ای مشتری ای که از خرید خود راضی باشد به صورت یک تجربه رضایتمند از خرید خود برای دیگران بازگو کرده و آن ها برای خرید آن محصول دچار ترغیب می شوند این عمل همانند یک رسانه تبلیغاتی خیلی پر بازده بوده و از قدیم الایام از این نوع بازاریابی استفاده می شود.

کمپین کسب اعتبار:  در این روش از بازاریابی بعد از این که بخش نیچ بازار را مشخص کردید نیاز به شناسایی یک فرد دارای نفوذ و تاثیرگذار در بازار نیچ می باشد که در محور محصول و همچنین خدمات برند صحبت کند به صورتی که صداقت وی و اعتبار آن شخص تاثیر گذار برای مردم ثابت شده باشد مانند صدف بیوتی در زمینه آرایشی.

کمپین تایید موازی: کمپین تایید موازی بر promotion مداوم نام مارک و برند در یک سطح گسترده ای از بازار نیچ متمرکز شده است.   

نیچ مارکتینگ (niche marketing)  یا بازاریابی گوشه ای

مثالی که در مورد niche marketing می توان نام برد؟

یکی از معروف ترین و موفقیت آمیز ترین مثالی که می توان در مورد بازاریابی گوشه ای مطرح کرد فیس بوک میباشد که در ابتدا به یک سیستم ارتباط دهنده به صورت آنلاین مختص دانشجویان دانشگاه هاروارد بود که بعد ها تبدیل به یک شبکه مجازی جهانی شد. مارک زاکربرگ فیسبوک را تحت عنوان رسانه ای اینترنتی برای ارتباط دانشجویان دانشگاه هاروارد که در واقع می توان گفت نیچ بازار بودند راه اندازی و اجرا نمود تا آن ها با همکلاسی های خود به صورت تصویری در ارتباط باشند  ولی بعد ها با توجه به تاثیرگذاری آن یعنی همان نیچ بازار شبکه کوچک در بین دانشجو ها تبدیل به یک محیط اجتماعی و فرهنگی در کل دنیا شد.

 


مقاله پیشنهادی: ایجاد پرسونای خریدار


 

نویسنده : وستا کانتنت تاریخ انتشار : چهار شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹
   همه مقالات   
 
 
 

درباره وستا


وستا سیستم از سال 1390 و در قالب راه انداز استارت آپ شروع به کار کرد و توانست یکی از اولین استارت آپ‌ها در زمینه‌ی خرید گروهی (شیراز بن) را راه‌اندازی و در سطح استان فارس مطرح کند. پس از آن، به پشتوانه‌ی دانشکده فنی مهندسی باهنر شیراز وارد عرصه‌ی طراحی و تولید نرم‌افزارهای تحت وب و موبایل شده و تنوع خدمات گسترده‌تری را ارائه داد. در سال 1397 وستا توانست با کسب مجوز رسمی از معاونت علمی پژوهشی ریاست جمهوری عنوان شرکت دانش بنیان را به‌دست آورد. امروز شرکت دانش بنیان وستا افتخار آن را دارد که به عنوان یک شرکت Digital Enterprise با ارائه‌ی خدمات در حوزه‌ی وب و اپلیکیشن در مسیر پیشرفت وب‌سایت، اپلیکیشن و کسب‌و‌کارتان همراه شما باشد. جلسات مشاوره را مهمان وستا هستید، با ما تماس بگیرید!


  • اینستاگرام وستاسیستم
  • #
  • لینکدین وستا سیستم
  • #
  • #

Hello[at]Vestateam.net

تمام حقوق این سامانه برای شرکت وستا رهاورد طاها محفوظ بوده و هر گونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد © 2011-