چگونه عنوان جذاب بنویسیم؟

 
 
مقالات وستا

چگونه عنوان جذاب بنویسیم؟

عنوان، اولین جایگاهی از مقاله‌ی شما است که مخاطب با آن رو به رو می‌شود. کارشناسان پس از انجام تحقیقات دریافتند که تأثیری که یک مخاطب در برخورد اول از هر چیزی می‌گیرد، غیر قابل جایگزین شدن است به همین دلیل نیز از آن جایی که عنوان در معرض دید اولیه‌ی مخاطب است، باید در انتخاب آن دقت زیادی به خرج داد. در این مقاله با معرفی بهترین شیوه‌هایی که برای نوشتن یک عنوان جذاب می‌توانید از آن‌ها بهره ببرید، به شما کمک خواهیم کرد تا جذاب‌ترین عنوان‌ها را برای مقاله‌های خود انتخاب کنید. در نظر داشته باشید که برای خواندن مقالات با موضوع مرتبط با بازاریابی محتوایی می‌توانید از اینجا وارد شده و برای دیدن همه‌ی مقالات از اینجا وارد شوید. با ما همراه باشید.

چگونه عنوان جذاب بنویسیم

خلاقیت به خرج دهید!

یکی از فاکتورهایی که برای نوشتن یک عنوان جذاب به آن نیاز دارید، داشتن خلاقیت برای خلق بهترین عنوان‌ها است. شاید فکر کنید که به اندازه‌ی کافی خلاق نیستید که سخت در اشتباهید. یکی از روش‌های ایجاد خلاقیت و توسعه‌ی آن، تمرین کردن مداوم است. داشتن خلاقیت نه تنها برای نوشتن عنوان جذاب بلکه در تمامی فعالیت‌های شما نیز یک مزیت تلقی می‌شود. 

شما می‌توانید موضوع‌های مختلفی را استخراج کنید و شروع کنید برای این موضوع‌ها عناوین مختلفی بنویسید. پس از آن که ده‌ها و یا حتی صدها (تعداد عنوان‌ها، بسته به میزان نیاز افراد به تمرین است) عنوان مختلف را برای هر موضوع استخراج کردید، وقت آن است که بهترین‌ها را جدا کرده و درباره‌ی آن که چگونه این عنوان، بهتر است تفکر کنید. پس از مدتی مشاهده خواهید کرد که برای هر موضوع به صورت غریزی بهترین عنوان را انتخاب می‌کنید. به همین سادگی!

 

عنوان نباید مثل تیتر کتاب‌های درسی باشد!

وقتی می‌گوییم کتاب درسی یعنی آن که عنوان شما نباید حاوی کلمات و اصطلاحاتی باشد که خواندنش برای مخاطبان سخت باشد. این نکته را در نظر بگیرید که شما تصمیم دارید برای چه نوع مخاطبی مقاله بنویسید. برخی از مقالات به نحوی هستند که برای گروه متخصص نوشته می‌شوند اما عنوانشان باید مفهوم سنگین آن‌ها را برساند؛ برای این نوع مقاله‌ها راهی جز استفاده از همان واژگان ندارید اما برای آن که جذابیت را با این واژه‌ی سخت ترکیب کنید، می‌توانید عنوان را به قالب یک اصطلاح یا جمله درآورده و سپس با استفاده از طولانی شدن عنوان، گریزی به موضوع‌های عامه‌پسند بزنید. این نکته کمک بسیاری خواهد کرد که طیف وسیع‌تری از افراد، جذب مقاله‌ی شما بشوند.

 

کلمات کلیدی را فراموش نکنید!

کلمات کلیدی یکی از مهم‌ترین ارکان مقاله‌های شما هستند. بدون کاربرد درست و مناسب کلمات کلیدی، مقاله‌ی شما دیده نخواهد شد. از سویی سئوی سایت شما نیز وابستگی زیادی به این کلمات دارد. از سوی دیگر، همانطور که از خود واژه‌ی کلمات کلیدی استنباط می‌شود، این کلمات، مهم‌ترین ویژگی‌های مقاله‌ی شما را به طرف مقابل می‌رسانند به همین دلیل نیز اکثر کارشناسان پیشنهاد می‌کنند که این کلمات را به صورت مناسب در عنوان مقاله به کار ببرید. فرض کنید که مقاله‌ی شما در ارتباط با شیوه‌هایی است که مدیران باید با استفاده از آن‌ها در ایام کرونا بازاریابی کنند. مهم‌ترین کلماتی که در مقاله‌ی شما به کار رفته، کرونا و بازاریابی هستند و بدون استفاده از این دو کلمه در عنوان، مخاطب نمی‌تواند هیچگونه برداشت درستی از محتوای آن داشته باشد.

 

استفاده از اعداد و درصدها، اعتماد ایجاد می‌کند!

احتمالا در روابط روزانه نیز با این ویژگی مواجه شده‌اید. هنگامی که در حال بحث کردن با فرد دیگری هستید، وقتی که را بر اساس آمار و ارقام رسمی اطلاعاتی می‌دهید، آن فرد پیش از اعتماد به شما، به اعداد اعتماد خواهد کرد و این تبدیل به یک امتیاز مثبت برای شما در آن بحث خواهد شد. حال تصور کنید که شما این اعداد را در عنوان به کار ببرید. این کار باعث می‌شود که مخاطب، پیش از خواندن مقاله‌ی شما، نسبت به صحت حرف‌هایتان، مطمئن باشد. 

البته این نکته را فراموش نکنید که به هیچ وجه نباید برای ایجاد اعتماد، از اعداد و ارقام غیر واقعی استفاده کرد چرا که علاوه بر غیراخلاقی بودن این کار، باعث می‌شود که وجهه‌ی شما نیز تخریب شود. از طرف دیگر استفاده از درصد، تأثیر بسیار زیادی در جذب مخاطب دارد. احتمالا شما با عناوینی مانند آموزش 100 درصدی عکاسی و یا 0 تا 100 عکاسی، مواجه شده‌اید. این کار علاوه بر ایجاد هیجان، باعث می‌شود که مخاطب، اشتیاق بیشتری برای خواندن مقاله‌ی شما داشته باشد.

چگونه عنوان جذاب بنویسیم

سؤالات مخاطبان را در عنوان ذکر کنید!

این موضوع باعث می‌شود که مخاطبانی که به دنبال یافتن سؤالی هستند، به راحتی به سراغ این موضوع آمده و جواب خود را بیابند. اما این نکته را فراموش نکنید که نباید تمامی عنوان‌ها اعم از عنوان اصلی و فرعی را به سؤالات اختصاص بدهید. سعی کنید با استفاده از ابزاری مانند گوگل ترند، نیازهای اساسی مرتبط با مقاله‌ی خود را بیابید و مهم‌ترین سؤال را در عنوان خود جای بدهید. 

 

از عنوان‌های چالش‌برانگیز اما مناسب موقعیت استفاده کنید!

روانشناسان اثبات کرده‌اند که افراد، جذب فردی می‌شوند، که چالش‌های بیشتری برای آن‌ها طرح می‌کند. این ویژگی در روابط اجتماعی نیز صدق می‌کند. برای مثال، دوستی که موضوعات مهم را به شیوه‌ای مطرح می‌کند که در ذهن شما سؤال ایجاد می‌کند، جذاب‌تر از فردی است که این چالش را در شما ایجاد نمی‌کند. برای مثال وقتی که شما می‌خواهید مقاله‌ای در زمینه‌ی صرفه‌جویی در مصرف آب بنویسید، می‌توانید عنوان خود را با استفاده از عبارت بدون آب زندگی کنید، چالشی‌تر کنید.

 

شفافیت در انتخاب عنوان را رعایت کنید!

ابهام، مهم‌ترین مشکلی است که افراد در حین انتخاب عنوان با آن مواجه می‌شوند. باید بدانید که همه‌ی افراد نمی‌توانند دقیقا همان ‌چیزی را که شما می‌خواهید، متوجه شوند. یکی دیگر از معایب استفاده از عنوان‌های دارای ابهام آن است، که جنبه‌ی واقع‌گرایی مقاله‌ی شما از بین می‌رود و این نکته به اعتبار مقاله‌ی شما ضربه‌ی شدیدی وارد خواهد کرد. در قرن 21، افراد علاقه‌ی کمی برای وقت گذاشتن در زمینه‌ی تفکر بر محتوای متن‌ها هستند به همین دلیل نیز باید منظور خود را به صورت واضح و مستقیم به آن‌ها برسانید. البته هنگامی که می‌گوییم ابهام نداشته باشید منظور ما آن نیست که از عنوان‌های چالشی یا جذاب استفاده نکنید، بلکه تمامی خلاقیت در این زمینه خلاصه می‌شود که منظور خود را در عین حالی که جذابیت داشته باشد، با شفافیت منتقل نمایید.

 

غلط املایی برابر با از دست دادن مخاطب است!

شاید فکر کنید که این گزینه، ربطی به جذابیت عنوان نداشته باشد اما سخت در اشتباه هستید. هنگامی که مخاطب، یک غلط املایی در عنوان شما مشاهده می‌کند، نسبت به مطالعه‌ی کل مقاله دچار تردید می‌شود چرا که این تصور را می‌کند که نویسنده‌ای که نمی‌تواند املای کلمات را از هم تشخیص بدهد، چگونه قرار است در زمینه‌ای تخصصی اظهار نظر نماید. غلط املایی مانند یک رنگ اشتباه است که بر روی تابلوی زیبا کشیده شود؛ دقیقا به همین اندازه تمامی جذابیت عنوان شما را زیر سؤال خواهد برد.

 

ارائه‌ی پیشنهاد مناسب در عنوان جذاب

یکی از جذاب‌ترین راهکارهایی که می‌توانید در زمینه‌ی نوشتن عنوان از آن بهره ببرید، ارائه‌ی پیشنهاد مناسب در زمینه‌‌ی مربوط به محتوای مقاله است. هنگامی که کاربر به دنبال یافتن جوابی برای مسئله‌ای می‌گردد، این روش به طور مستقیم او را به جواب خواهد رساند اما باید نکاتی را در این زمینه رعایت کنید. پیشنهادی که در عنوان مقاله ذکر می‌شود، باید بسیار جامع باشد چرا که ممکن است مخاطب با خواندن همین جواب بسنده کند و مقاله را تا انتها مطالعه نکند. از طرفی این روش به موازات روش ارائه‌ی پرسش در عنوان پیش می‌رود؛ یعنی شما باید مهم‌ترین نیازها را استخراج کرده و جوابی جامع به آن‌ها بدهید. از طرفی نیازی نیست که تمامی عنوان‌ها و زیرعنوان‌ها را به این صورت بنویسید.

 

احساسات مخاطب را در نظر بگیرید.

احساسات همیشه حرف اول را می‌زنند. وقتی از احساسات صحبت می‌کنیم، تمامی جنبه‌های آن، مورد نظرمان است؛ این جنبه‌ها می‌تواند در زمینه‌ی آرزوهای مخاطب، میل به کمال و بسیاری دیگر از ویژگی‌های احساسی وی باشد. برای مثال هنگامی که شما در عنوان مقاله به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به این نکته اشاره می‌کنید که این مقاله توانایی برآورده کردن یکی از آرزوهای مخاطب را دارد، تأثیر بسیار زیادی را بر ناخودآگاه مخاطب خواهید گذاشت و همین ویژگی باعث خواهد شد که در هنگام مطالعه‌ی مقاله، دقت بسیار زیادی را به خرج دهد و حتی پس از خواندن آن، مقاله را به اطرافیان خود پیشنهاد بدهد. 

 

 کاربرد صفت‌ها، به شما برتری خواهد داد. 

همانطور که می‌دانید هر صفتی باعث می‌شود که ویژگی یک شئ ذکر شود. در زمینه‌ی نوشتن عنوان نیز این نکته، کمک زیادی به بهبود جایگاه مقاله‌ی شما خواهد کرد. برای مثال هنگامی که موضوعی را انتخاب کرده‌اید که مقاله‌های فراوانی درباره‌ی آن نوشته شده‌است، می‌توانید با استفاده از صفت‌هایی مانند تازه‌ترین، آخرین، برترین و کامل‌ترین، خود را از تمامی رقبا، متمایز کنید.

عنوان جذاب

سخن آخر

دقت در انتخاب عنوان جذاب و مناسب، کار هوشمندانه‌ای است که هر نویسنده‌ای باید آن را به صورت کامل انجام بدهد. در این مقاله، روش‌های جامع و کاملی را که باید در این کار به آن‌ها توجه داشته باشید، برای شما لیست کردیم تا در حین انتخاب عنوان، دچار سر در گمی نشوید. راهکارهای که در زمینه‌ی نوشتن عنوان جذاب در این مقاله به آن‌ها اشاره شد، با تکیه بر انواع جنبه‌های روانشناسی، جامعه‌شناسی، سئو و بسیاری از علوم دیگر بود تا شما بتوانید عنوانی را انتخاب کنید که برای حداکثر مخاطبان جذاب باشد. 

برای خواندن مقالات با موضوع مرتبط با بازاریابی محتوایی می‌توانید از اینجا وارد شده و برای دیدن همه‌ی مقالات از اینجا وارد شوید.

نویسنده : وستا کانتنت تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۹
   همه مقالات   
 
 
 

درباره وستا


شرکت دانش بنیان وستا از سال 1390 فعالیت خود را در قالب یک تیم فنی با همکاری عده‌ای از جوانان خلاق و مصمم شروع کرد، جوانانی که به دنبال فردایی روشن روی خط تکنولوژی آنچه آموخته بودند را تبدیل به کدهای برنامه نویسی سایت یا اپلیکیشن می‌کردند. به منظور حضور در رقابت‌های بزرگتر تصمیم بر آن داشتیم که بعنوان یک شرکت فعالیت وسیع‌تری دنبال کنیم و این شد که شرکت وستا سیستم در قالب یک مجموعه فنی و مهندسی شکل گرفت و باعث شد حضور ما در جامعه فناوری ایران پر رنگ‌تر شود، با پیشرفت تکنولوژی و دسترسی بیشتر به اینترنت وستا توانست با ارائه تکنولوژی‌ها و فناوری‌های به‌روز بعنوان یک شرکت دانش‌بنیان شناخته شود و خود را در لیست برترین شرکت‌های ایران قرار دهد. ما در خانواده‌ی بزرگ وستا متشکل از چندین تیم از لاین‌های خدماتی برای تحقق رویاهایمان تلاش می‌کنیم و در کنار یکدیگر از تماشای آنچه روزی تصور کرده بودیم و حالا به آن تجسم بخشیده‌ایم لذت می‌بریم. اکنون آماده‌ایم تا با ارائه دانش و تخصص خود بر پایه تکنولوژی‌های مدرن به مشتریان و کارفرمایان عزیز خدمت‌رسانی کنیم.

از وستا بیشتر بدانید

نمادها و مجوزهای وستا


  • اینستاگرام وستا
  • لینکدین وستا
  • توئیتر وستا
  • فیسبوک وستا
  • آپارات وستا


Hello[at]Vestateam.net

تمام حقوق این سامانه برای شرکت وستا رهاورد طاها محفوظ بوده و هر گونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد © 2011-