چگونه در بازاریابی محتوایی از پادکست استفاده کنیم؟

 
 
مقالات وستا

چگونه در بازاریابی محتوایی از پادکست استفاده کنیم؟

همانطور که می‌دانید بازاریابی دیجیتالی دارای انواع مختلفی است و توجه به هر کدام سبب توسعه‌ی کسب و کار شما خواهد شد. یکی از روش‌هایی که می‌توان با سرمایه‌گذاری بر آن، بازاریابی موفقی داشت، استفاده از پادکست است. تولید محتوای صوتی همیشه کار آسان اما در عین حال پرپیچ و خمی بوده که برای تمامی مخاطبان جذاب است. با توجه به آن که تولید پادکست و استفاده از آن در بازاریابی دارای مراحل متعددی است که رعایت کردن آن‌ها سبب موفقیت شما خواهد بود در این مقاله به بررسی جامعی از نحوه‌ی استفاده از پادکست در بازاریابی محتوایی می‌پردازیم.در نظر داشته‌ باشید که برای خواندن مقالات مرتبط با بازاریابی محتوا می‌توانید از اینجا، برای دیدن همه‌ی مقالات از اینجا، برای معرفی بهترین پادکست‌های فارسی از اینجا وارد شوید و درنهایت برای شنیدن پادکست‌های تهیه شده در تیم وستاسیستم اینجا کلیک کنید. با ما همراه باشید.

پادکست مارکتنیگ

پادکست چیست؟

در وهله‌ی اول نیاز است که شما را با تعریف پادکست آشنا کنیم. پادکست در اصل مانند یک نمایش رادیویی اینترنتی است که از طریق ابزار متعددی مانند ساند کلود و آیتونز در هر زمان و مکانی می‌توان به آن  توسط تلفن همراه گوش کرد. طبیعتا گوش کردن به پادکست‌ها از طریق دسکتاپ نیز میسر است. به طور کلی چیزی که در میان عموم مردم مرسوم شده آن است که پادکست‌ها را در هنگام حرکت و یا انجام یک فعالیت گوش می‌کنند؛ به عبارتی هر جایی که بتوان از گوشی استفاده کرده و فعالیت بدنی هم داشت، پادکست می‌تواند حضور داشته باشد. پادکست‌ها با توجه به محتوایی که ارائه می‌کنند به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. می‌توان گفت که شناخته شده‌ترین نوع پادکست، پادکست‌های سریالی هستند که در آن‌ها یک نمایش رادیویی به صورت قسمت به قسمت، ارائه می‌شود. به طور معمول، محتوای صوتی پادکست‌ها به صورت قسمت به قسمت بوده و طول و قالب ‌آن‌ها نیز متفاوت است. در برخی از آن‌ها مصاحبه‌هایی انجام می‌شود و در برخی دیگر یک تجربه‌ی روایی کامل، ارائه می‌شود. با توجه به رواج استفاده از پادکست‌ها در میان مردم، سرمایه‌گذاری بر روی این بخش نیز بیشتر از پیش شده‌است که نشان از بازگشت ابزاری شبیه به رادیو در قرن پیشرفت‌ها است.

پادکست مارکتینگ

پادکست در دنیای بازاریابی محتوایی

به طور کلی در میان همه‌ی اهداف انواع بازاریابی محتوایی، یک هدف مشترک است و آن، ارائه‌ی محتوای مورد نظر به مردم است. این محتوا می‌تواند در قالب ارائه‌ی پاسخ سؤالات کاربران و یا حتی ایجاد یک سرگرمی برای آن‌ها باشد. هر کانال بازاریابی محتوایی به نوعی مانند راهی است که مصرف‌کنندگان می‌توانند محتوای شما را از طریق آن یافته و استفاده نمایند. با توجه به این موضوع، پادکست نیز به لیست مهم انواع روش‌های بازاریابی‌های محتوایی مانند ایمیل مارکتینگ، وبلاگ‌نویسی، بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی و بسیاری دیگر، اضافه شده‌است. 

دلیل اهمیت پادکست در بازاریابی محتوایی

پادکست‌های اولیه که در میان عموم مردم مرسوم بودند، پادکست‌هایی بودند که اقدام به اجرای سریال‌های رادیویی می‌نمودند. با گذر زمان، شرکت‌های فراوانی اقدام به تولید برخی از محتواهای صوتی در راستای بازاریابی برند خود کردند و به مرور آن‌ها را در میان این سریال‌های رادیویی قرار دادند. با گذر زمان، پادکست‌ها در بازاریابی محتوایی، جایگاه مخصوص به خود را یافت و توانست که به عنوان یک شاخه‌ی مستقل، شناخته بشود. امروزه بازاریابی محتوایی یک عنصر استراتژیک در میان سایر انواع بازاریابی‌ها تلقی می‌شود. برای آن که از اهمیت پادکست به عنوان بخشی از بازاریابی محتوایی مطمئن شوید، باید دو فاکتور بسیار مهم را هنگام برنامه‌ریزی پادکست در نظر بگیرید. این دو عامل را در زیر مشاهده می‌کنید.


شناخت در میان عموم

تحقیقات نشان داده‌است که بخش عمده‌ای از افرادی که با تلفن‌های همراه و به طور کلی با دنیای دیجیتال سر و کار دارند، حداقل آشنایی‌ها را از پادکست دارا هستند. از این میان نیز درصد قابل توجهی، از انواع پادکست‌ها در زندگی روزانه‌ی خود استفاده می‌کنند.

استفاده‌ی آسان

پادکست‌ها را تقریبا می‌توان در هر محیطی گوش کرد. شما در هر مکانی اگر دسترسی به تلفن همراه و یا حتی دسکتاپ  داشته باشید می‌توانید که به راحتی از پادکست‌ها استفاده کنید. از طرف دیگر با تولید محتوای جذاب در پادکست‌ها می‌توانید که طرفداران خود را داشته باشید؛ به عبارتی آسان بودن و جذابیت محتوا باعث ایجاد مشتری وفادار برای شما خواهد شد.

پادکست و سایر روش‌های بازاریابی محتوایی

تعامل پادکست با سایر روش‌های بازاریابی محتوایی باعث خواهد شد تا بتوانید بازاریابی بسیار موفقی را اجرا کنید. بهترین روش استفاده از از قدرت پادکست آن است که پادکست و سایر روش‌های بازاریابی محتوایی را به عنوان مکمل یکدیگر به کار ببرید. برای مثال در پادکست خود به شبکه‌های اجتماعی متعلق به برندتان اشاره کنید و در ایمیل مارکتینگ نیز، لینک‌های مربوط به پادکست خود را قرار بدهید. هنگامی که تمامی کانال‌های بازاریابی شما به صورت متمرکز و متحد با هم کار کنند، مخاطبان و کاربران نیز به مرور زمان از تمامی امکانات برند شما استفاده خواهند کرد. به طور کلی توجه به محتواهای به کار برده شده در پادکست‌ها باید به قدری باشد که در هنگام استفاده‌ی همزمان با سایر روش‌های بازاریابی محتوایی بتوانید به راحتی از آن بهره ببرید.

پادکست در بازاریابی محتوا

مزایای استفاده از پادکست

اکنون که با اهمیت پادکست در بازاریابی محتوایی آشنا شدید لازم است که با مزیت‌هایی که استفاده از پادکست، برای شما به همراه دارد آشنا شوید. در ادامه به بررسی مزیت‌های استفاده از پادکست در بازاریابی محتوایی می‌پردازیم.

محبوبیت

رشد سریع پادکست‌ها در میان افراد سبب گشته تا بتواند به محبوبیت گسترده‌ای در میان مردم دست پیدا کند. آمار نشان داده‌است که بیش از نیمی از خانواده‌ها از پادکست استفاده می‌کنند. البته همانطور که ذکر شد، پادکست‌ها در مسیر رشد هستند و همچنین هر روزه افراد بیشتری جذب آن می‌شوند. با توجه به این موارد، استفاده از پادکست در بازاریابی محتوایی، باعث افزایش محبوبیت شما در میان مخاطبانتان خواهد شد.

ابزار آن در دسترس است.

از آن جایی که پادکست‌ها را می‌توان با ابزار متعددی گوش کرد، هیچ نگرانی بابت در دسترس نبودن وسیله‌ای برای استفاده از آن‌ها وجود ندارد. موبایل، دسکتاپ و بسیاری دیگر از ابزاری که بتوان فایل‌های پادکست را بر روی آن‌‌ها استفاده کرد، همگی برای استفاده‌ی افراد در دسترس هستند.

با یک تیر، چند نشان

پادکست‌ها ابزار مفید و قدرتمندی هستند که شما می‌توانید با استفاده از آن‌ها از قابلیت‌های میان‌رسانه‌ای بهره ببرید. شما می‌توانید محتوای پادکست خود را به نحوی تعیین کنید که در عین حالی که قابلیت بازاریابی محتوایی داشته باشد بتواند برای عموم افراد، به عنوان یک سرگرمی مفید تلقی شود. از طرف دیگر شما می‌توانید فایل‌های ضبط شده توسط پادکست‌ها به صورت مکتوب در آورده و به عنوان یک محتوای متنی به کار ببرید و یا آن که با ساخت یک فیلم کوتاه، صداهای ضبط شده را بر روی آن قرار بدهید.

تعامل گسترده با مخاطب

یکی از بزرگ‌ترین مزایایی که پادکست دارد آن است که باعث می‌شود مخاطب به صورت گسترده و بهتری با شما تعامل داشته باشد. هر چقدر که محتوا و لحن بیان پادکست به صورت هوشمندانه‌تری صورت گرفته باشد، اثر واژگان بر روی مخاطب نیز بیشتر خواهد بود. با استفاده از همین روش شما خواهید توانست که مخاطب را به سمت برند و خدمات خود هدایت نمایید.

توسعه‌ی مخاطبان

شاید باورش سخت باشد اما بسیاری از افراد دیگر علاقه‌ای به مطالعه‌ی متون نداشته و تنها از طریق مشاهده‌ی فیلم‌ها و یا شنیدن پادکست‌ها، اطلاعات خود را به روز می‌کنند. با استفاده از انواع پادکست‌ها در بازاریابی محتوایی شما خواهید توانست که این قبیل افراد را جذب خود بکنید.

پادکست و سئو

توجه به بهینه‌سازی موتور جستجو در نحوه‌ی استفاده‌ی صحیح از پادکست در بازاریابی محتوایی قابلیت مشاهده‌ی شما در حین جستجوی گوگل را افزایش می‌دهد. یکی از بزرگ‌ترین مزایایی که پادکست برای سایت شما به ارمغان می‌آورد آن است که گسترش پادکست شما در میان کاربران باعث خواهد شد که پادکست در میان شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده و سیگنال‌‌های اجتماعی به موتورهای جستجو فرستاده شود که این کار باعث بهینه‌سازی موتور جستجوی شما می‌شود. از طرف دیگر استفاده از پادکست‌ها سبب افزایش ترافیک سایت شما می‌شود و افزایش ترافیک سایت خود امتیاز بسیار مهمی برای بهبود سئوی سایت شما خواهد بود. البته تمامی این مسائل به شرط آن هستند که شما بتوانید محتوای جذاب و مفیدی را در پادکست خود، تهیه نمایید.

بهبود سئوی سایت از طریق پادکست

برای آن که بتوانید سئوی سایت خود را از طریق پادکست افزایش بدهید، دو روش عمده وجود دارد که به شرح زیر هستند.
کلمات کلیدی
شما می‌توانید که قسمت‌های پادکست خود را به صورت صفحات منفرد سایت، بارگذاری و توزیع نمایید و اطلاعات و متن‌های مرتبط با آن را ارائه بدهید. با استفاده از این اطلاعات مرتبط خواهید توانست که کلمات کلیدی مرتبط با پادکست خود را نیز استفاده نمایید. با گذشت زمان و محبوبیت پادکست شما، استنادات به پادکست شما نیز افزایش خواهد یافت که این کار باعث بهبود دامنه‌ی شما می‌شود و نتیجه‌ی آن، رتبه‌بندی سایت شما در جستجوها افزایش خواهد یافت. همچنین اگر علاقه‌ای به ساخت دامنه‌ی جداگانه دارید می‌توانید این کار را با استفاده از پادکست‌های خود به عنوان موتور پشتیبانی، انجام بدهید.

استفاده از دایرکتوری‌ها

پادکست‌ها، راهی برای افزایش اعتبار و قدرت برند شما هستند اما باید بتوانید قابلیت شنیده شدن پادکست‌های خود را افزایش بدهید. به هر میزان که پادکست‌های شما بیشتر شنیده شود، سئوی شما نیز بهبود خواهد یافت. یکی از راه‌هایی که می‌توان برای افزایش سئوی سایت از طریق پادکست استفاده کرد آن است که پادکست‌های خود را بر دایرکتوری‌هایی مانند گوگل‌پلی و آیتونز آپلود نمایید.

ویژگی‌های پادکست خوب برای بازاریابی محتوایی

برای آن که بتوانید پادکستی تولید کنید که بهترین بازاریابی محتوایی را برای شما انجام بدهد لازم است که مواردی را که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد را رعایت نمایید.


موضوع جدید


اولین و مهم‌ترین کاری که باید در این حیطه انجام بدهید آن است که موضوعی را انتخاب کنید که تا به حال در ارتباط با آن پادکستی تولید نشده و یا اگر هم شده باشد، کار قوی و خوبی نبوده باشد. برای این کار باید تحقیقات گسترده‌ای در همه‌ی حیطه‌ها انجام بدهید. زمان گذاشتن برای این کار بسیار مهم است چرا که انتخاب موضوع جدید و جذاب، سود بسیاری به شما خواهد رساند.

محتوای پادکست

سناریو و لحن متفاوت

سعی کنید از گویندگانی استفاده کنید که علاوه بر تن صدای خاص، کلمات را با لحن متفاوتی ادا بکنند. برای مثال اگر محتوایی که قرار است ارائه بدهید، یک محتوای کاملا جدی است، می‌توانید سناریویی برای آن بنویسید که به صورت طنزآمیز درآمده و گوینده نیز با استفاده از لحن طنز، تجربه‌ی جذابی را برای مخاطب رقم بزند.

قالب متفاوت

منظور ما از قالب پادکست شامل مواردی مانند ارائه به صورت سریالی و یا تک قسمتی، مدت زمان ارائه و مواردی از این قبیل است. با توجه به آن که نوع محتوا، در تعیین قالب محتوا تأثیر به سزایی دارد پیشنهاد می‌شود که پس از تعیین نوع محتوا، اقدام به قالب‌بندی خاصی از آن بکنید.

سخن آخر

تهیه‌ی پادکست‌ها برای بازاریابی محتوایی، در میان شرکت‌ها و سایت‌های معتبر به امری کاملا رایج تبدیل شده‌است. در این مقاله سعی شد تا مباحث مرتبط با استفاده از پادکست در بازاریابی محتوایی به صورت جامع ارائه شود. از آن جایی که این موضوع دارای ابعاد متفاوت و گسترده‌ای است باید سعی نمایید که بهترین تیم را برای تهیه و اجرای آن، به کار ببرید. امیدواریم که پس از تسلط بر این مباحث بتوانید پادکست‌های مناسبی را برای بازاریابی محتوایی خود، به کار ببرید.

نویسنده : وستاکانتنت تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹
   همه مقالات   
 
 
 

درباره وستا


شرکت دانش بنیان وستا از سال 1390 فعالیت خود را در قالب یک تیم فنی با همکاری عده‌ای از جوانان خلاق و مصمم شروع کرد، جوانانی که به دنبال فردایی روشن روی خط تکنولوژی آنچه آموخته بودند را تبدیل به کدهای برنامه نویسی سایت یا اپلیکیشن می‌کردند. به منظور حضور در رقابت‌های بزرگتر تصمیم بر آن داشتیم که بعنوان یک شرکت فعالیت وسیع‌تری دنبال کنیم و این شد که شرکت وستا سیستم در قالب یک مجموعه فنی و مهندسی شکل گرفت و باعث شد حضور ما در جامعه فناوری ایران پر رنگ‌تر شود، با پیشرفت تکنولوژی و دسترسی بیشتر به اینترنت وستا توانست با ارائه تکنولوژی‌ها و فناوری‌های به‌روز بعنوان یک شرکت دانش‌بنیان شناخته شود و خود را در لیست برترین شرکت‌های ایران قرار دهد. ما در خانواده‌ی بزرگ وستا متشکل از چندین تیم از لاین‌های خدماتی برای تحقق رویاهایمان تلاش می‌کنیم و در کنار یکدیگر از تماشای آنچه روزی تصور کرده بودیم و حالا به آن تجسم بخشیده‌ایم لذت می‌بریم. اکنون آماده‌ایم تا با ارائه دانش و تخصص خود بر پایه تکنولوژی‌های مدرن به مشتریان و کارفرمایان عزیز خدمت‌رسانی کنیم.

از وستا بیشتر بدانید

نمادها و مجوزهای وستا


  • اینستاگرام وستا
  • لینکدین وستا
  • توئیتر وستا
  • فیسبوک وستا
  • آپارات وستا


Hello[at]Vestateam.net

تمام حقوق این سامانه برای شرکت وستا رهاورد طاها محفوظ بوده و هر گونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد © 2011-