ابزارها و تجهیزات مورد نیاز ضبط پادکست

 
 
مقالات وستا

ابزارها و تجهیزات مورد نیاز ضبط پادکست

از دیرباز تاکنون، بشر همواره به دنبال یافتن راهی بود که بتواند نکات و محتوای مورد نظر خود را به دیگران منتقل نماید. امروزه روش‌های بسیار زیادی برای انتقال پیام و محتوا وجود دارد؛ در حقیقت تنوع این روش‌ها باعث شده که تعداد افراد زیادی نیز به استفاده از این روش‌ها روی آورند. در حقیقت میزان بالای استفاده نه تنها در تولیدکنندگان پادکست که در شنوندگان نیز بالا بوده‌است و این آمار، هر روز در حال بیشتر شدن است.

 

ابزارها و تجهیزات مورد نیاز ضبط پادکست

با توجه به نکته‌ی اخیر، امروزه پادکست‌ها به عنوان یکی از ابزار بسیار مهم در تولید انواع محتواها شناخته می‌شوند و تولید پادکست می‌تواند به عنوان یک مزیت بسیار مهم تلقی شود. اما برای آن که بتوانید پادکست مناسبی تولید نمایید نیاز است که در ابتدا با ابزارها و تجهیزات آن آشنا شوید. در این مقاله پس از معرفی پادکست و نکات مرتبط با آن، به بررسی ابزار و تجهیزات مورد نیاز برای ضبط پادکست خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

همچنین می‌توانید برای مطالعه‌ی مقالات مرتبط با بازاریابی محتوایی از اینجا وارد شوید.

پادکست چیست؟

گوش دادن، یکی از توانایی‌های اصلی انسان است که بسیاری از ابتکارات با توجه به همین غریزه صورت گرفته‌است. پادکست نیز بر همین اساس ابداع شد و توانست بسیاری از مردم را شیفته‌ی توانایی‌های خود نماید. در حقیقت، پادکست‌ها، یادآور دوران اوج استفاده از رادیو هستند و امروزه به نوعی توانسته‌اند آن دوران طلایی را به شیوه‌ای مدرن احیا نمایند. در یک تعریف جامع و کلی، پادکست عبارت است از مجموعه فایل‌های صوتی که بر انواع سرورها آپلود شده و بازدیدکنندگان می‌توانند به روش‌های رایگان و غیر رایگان، آن‌ها را گوش دهند. در حقیقت زمانی که پادکست‌ها بر سروری آپلود می‌شود شما می‌توانید به صورت آنلاین به آن گوش دهید اگرچه که برخی از اپلیکیشن‌ها قابلیت دانلود آن پادکست را در اختیار مردم قرار می‌دهند.

 برای مطالعه‌ی مقاله‌ی "چگونه در بازاریابی محتوایی از پادکست استفاده کنیم؟" از اینجا  وارد شوید.

محتوای پادکست

همانطور که ذکر شد، پادکست، یادآور دوران طلایی رادیو است پس بر همین اساس نیز، محتوایی که در پادکست‌ها استفاده می‌شود مانند رادیو متنوع است. اگر چه که پادکست دارای یک تفاوت اساسی از نظر محتوا با رادیو است و آن این است که شما می‌توانید با استفاده از پادکست اقدام به بازاریابی محتوایی نمایید. به هر صورت، تنوع محتواهای تولیدی پادکست ما را به آن واداشت که شما را با برخی از پراستفاده‌ترین محتواهای پادکست آشنا نماییم. این موضوعات را در زیر مشاهده می‌کنید.

· علمی

یکی از موضوعات بسیار کاربردی که در تولید پادکست‌ها استفاده می‌شود، موضوعات علمی هستند. این دسته از موضوعات را نباید با محتواهای آموزشی اشتباه گرفت چرا که موضوعات علمی غالبا به عنوان یکی از روش‌هایی تلقی می‌شوند که برای جذاب‌تر کردن پادکست و یا کسب و کاری که آن پادکست را تولید کرده به کار گرفته می‌شوند.

· آموزشی

پادکست‌های آموزشی امروزه جزو پادکست‌هایی هستند که تعداد شنونده‌ی بالایی دارند. در حقیقت این دسته از پادکست‌ها می‌توانند آموزش‌های متنوعی را دربر داشته باشند؛ آموزش نویسندگی، شیوه‌های معاشرت، آداب غذاخوردن و بسیاری دیگر همگی قسمت کوچکی از مورادی هستند که به عنوان موضوعات آموزشی در تولید پادکست به کار گرفته می‌شوند.

· داستانی

یکی دیگر از محتواهای بسیار پرتقاضا در تولید پادکست، داستان است. در حقیقت پادسکت‌های داستان‌محور، به دلیل جذابیت و القای حس آرامشی که دارند، به عنوان محبوب‌ترین نوع پادکست‌ها شناخته می‌شوند. اهمیت این پادکست‌ها به قدری بالا است که اکثر تولیدکنندگان پادکست، با وجود آن که محتوایی غیرداستانی را تولید می‌کنند اما هرازگاهی حداقل یک پادکست داستانی تولید می‌کنند.

· خبری

پادکست‌های خبری همانطور که از نامشان نیز پیدا است در بردارنده‌ی آخرین اخبار روز هستند. در حقیقت این نوع پادکست‌ها، تنها به بیان خبرهای سیاسی یا اجتماعی نمی‌پردازند؛ برای مثال ممکن است که یک پادکست اقدام به پوشش آخرین اخبار حوزه‌ی تکنولوژی بپردازد به همین دلیل نیز این نوع از پادکست‌ها بسیار متنوع هستند.

می‌توانید برای مطالعه‌ی مقاله‌ی بهترین پادکست‌های فارسی از اینجا وارد شوید

ابزار ضبط پادکست

تاکنون شما را با تعاریف پادکست و مهم‌ترین موضوعاتی که برای تولید آن‌ها استفاده می‌شود آشنا کردیم. اما اکنون وقت عمل است. برای آن که بتوانید پادکستی را ضبط نمایید به تجهیزات خاصی نیاز خواهید داشت. اگر چه که داشتن این تجهیزات به تنهایی شما را یک تولیدکننده‌ی حرفه‌ای نمی‌کند و برای این کار باید مطالعه و تمرین بالایی در این حیطی داشته باشید، اما برای ورود به دنیای تولید پادکست باید در وهله‌ی اول با انواع تجهیزات تولید پادکست آشنا شوید. در ادامه شما را با مهم‌ترین این ابزار، آشنا خواهیم کرد.

1. میکروفون

اصلی‌ترین و مهم‌ترین وسیله‌ای که باید در ابتدای کار آن را تهیه نمایید یک میکروفون مناسب برای ضبط پادکست است. این نکته را در نظر داشته باشید که هر آنقدر که کیفیت میکروفون شما بالاتر باشد، کیفیت ضبط صدا و همچنین دوام میکروفون نیز بالاتر خواهد بود. برخی از افراد تصور می‌کنند که می‌توانند با استفاده از میکروفون‌های لپ‌تاپ یا گوشی هوشمند اقدام به ضبط صدا و تولید پادکست نمایند اما این افراد نکته‌ی مهمی را فراموش کرده‌اند. بسیاری از شنوندگان با هندزفری یا هدفون اقدام به شنیدن پادسکت‌ها می‌کنند؛ در صورتی که شما با موبایل اقدام به ضبط صدای خود نمایید، کیفیت پایین صدا در هدفون کاملا مشهود خواهد بود و این عیب در مرور زمان باعث کاهش آمار شنوندگان پادکست شما خواهد شد.

2. هدفون

دومین ابزار مورد نیاز برای ضبط پادکست، هدفون است. در حقیقت هدفون و میکروفون، رابطه‌ی تنگاتنگی با یکدیگر دارند. شاید شما هم تصویر افرادی را که در رادیو کار می‌کنند را دیده باشید که همواره هدفونی بر گوش آن‌ها قرار دارد. دلیل این کار آن است که برای آن که بتوانید گوینده‌ی خوبی باشید نیاز است که صدای خود را بشنوید. این کار به شما کمک خواهد کرد که بلند بودن یا کم بودن صدای خود را کنترل کرده و از به وجود آمدن هر گونه اشتباه لفظی جلوگیری نمایید. سعی کنید هدفون را جدا از میکروفون تهیه نمایید چرا که اکثر هدفون‌های دارای میکروفون، کیفیت صدای پایین دارند که این کار به ضبظ پادکست، لطمه وارد می‌کند.

3. دسته‌ی بوم

دیگر وسیله‌ی مورد نیاز برای تولید پادکست، دسته‌ی بوم است. این دسته‌ها به شما کمک خواهد کرد که تحرک خود را در حین تولید پادکست داشته باشید و از کار خود خسته نشوید. دلیل این ادعا آن است که زمانی که میکروفون را به دسته‌ی بوم متصل می‌کنید، دیگر نگران دور شدن از میکروفون و کاهش صدا نخواهید بود چرا که دسته‌ی بوم با شما هماهنگ خواهد شد.

4. میکسر صدا

میکسر صدا، به عنوان اصلی‌ترین ابزار تولید پادکست مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حقیقت زمانی که در تولید پادکست از میکسر استفاده می‌کنید، دیگر نگران انواع صداهای ورودی و زیاد بودن تعداد آن‌ها نخواهید بود. در حقیقت برخی از افرادی که اقدام به تولید پادکست می‌کنند بدون آن که از میکسر استفاده نمایند اقدام به ترکیب صداها با انواع اپلیکیشن‌های تلفن همراه می‌نمایند که این کار کیفیت کار را به طور فاحش کاهش خواهد داد. میکسر صدا در حقیقت وسیله‌ای است که اقدام به تنظیم سیگنال‌های صوتی می‌کند. این دستگاه با تنظیم صداهای ورودی و خروجی‌ها آن‌ها به شما این مکان را می‌دهد که به راحتی در پادکست خود از صدای سایر میهمانان، اجرای زنده، داستان‌خوانی گروهی و موسیقی‌های مختلف استفاده نمایید.

5. پاپ فیلتر

شاید برای شما نیز پیش آمده باشد که در هنگام صحبت با فردی دیگر، واژگانی را که دارای حرف "پ" هستند را به صورت اشتباه شنیده و آن‌ها را با حرف "ب" اشتباه بگیرید. این مشکل در حین ضبط کردن پادکست نیز وجود دارد. پاپ فیلتر به عنوان وسیله‌ای شناخته می‌شود که با اتصال به میکروفون، اقدام به فیلتر کردن صداها می‌کند که این کار باعث می‌شود شنونده، دو حرف ذکر شده را به جای یکدیگر نشنود. همچنین صداهای مانند "س" و "ش"، در هنگام ادا کردن ممکن است با صدای سوت همراه شوند. برای جلوگیری از وقوع چنین اتفاقی پاپ فیلتر به کمک شما خواهد آمد و به شما کمک خواهد کرد که صدای سوت این حروف را از بین ببرید. پاپ فیلتر، وسیله‌ی ارزانی است که تهیه‌ی آن، به بهبود کیفیت ضبط پادکست کمک به سزایی خواهد کرد.

6. انواع نرم‌افزارها

برای آن که بتوانید پادکست خود را به بهترین شیوه ضبط نمایید، نیاز دارید که یک لپ تاپ یا کامپیوتر را تهیه نمایید. دلیل این کار آن است که باید از انواع نرم‌افزارهای مرتبط با پادکست استفاده کنید. همچنین شما برای آپلود کردن و ویرایش پادکست‌های تولیدشده نیز به لپ تاپ نیز خواهید داشت. نرم افزارهایی که درموردشان صحبت شد در دو گروه زیر طبقه‌بندی می‌شوند.

· ضبط و ادیتینگ

در وهله‌ی اول شما نیاز به نرم‌افزارهایی دارید که صدا را ضبط نمایند. این دسته از نرم‌افزارها باید به نحوی انتخاب شوند که قابلیت بک‌آپ گیری و فایل‌بندی مناسبی داشته باشند. همچنین پس از ضبط صدا باید از نرم‌افزاهایی که مخصوص ادیت و ویرایش صدا هستند استفاده نمایید. این نرم‌افزارها به شما کمک خواهند کرد که قسمت‌های اضافی را حذف کرده و یا صداهای دیگری را اضافه نمایید؛ به طور کلی هر عملیاتی که برای ویرایش صدا در نظر گرفته می‌شود را می‌توانید با این نرم‌افزارها انجام دهید.

· طراحی

این نرم‌افزار در حقیقت از حیطه‌ی ضبط پادکست خارج شده و بیشتر به قسمت فوتوشاپ مربوط می‌شود اما به هر صورت، پادکست شما به یک کاور مناسب نیاز خواهد داشت که می‌توان با استفاده از نرم‌افزارهای طراحی، این کار را انجام دهید.

 

سخن آخر

تولید پادکست هر روز در حال پیشرفت است. مواردی که در این مقاله به آن‌ها اشاره شد، مهم‌ترین ابزاری بودند که برای تولید پادکست باید در اختیار داشته باشید. در صورتی که تمامی لوازم مورد نیاز برای ضبط پادکست را داشته باشید، می‌توانید با داشتن موضوع مناسب و گوینده‌ی خوب، با کیفیت‌ترین پادکست‌ها را تولید نمایید.

نویسنده : وستا کانتنت تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
   همه مقالات   
 
 
 

درباره وستا


شرکت دانش بنیان وستا از سال 1390 فعالیت خود را در قالب یک تیم فنی با همکاری عده‌ای از جوانان خلاق و مصمم شروع کرد، جوانانی که به دنبال فردایی روشن روی خط تکنولوژی آنچه آموخته بودند را تبدیل به کدهای برنامه نویسی سایت یا اپلیکیشن می‌کردند. به منظور حضور در رقابت‌های بزرگتر تصمیم بر آن داشتیم که بعنوان یک شرکت فعالیت وسیع‌تری دنبال کنیم و این شد که شرکت وستا سیستم در قالب یک مجموعه فنی و مهندسی شکل گرفت و باعث شد حضور ما در جامعه فناوری ایران پر رنگ‌تر شود، با پیشرفت تکنولوژی و دسترسی بیشتر به اینترنت وستا توانست با ارائه تکنولوژی‌ها و فناوری‌های به‌روز بعنوان یک شرکت دانش‌بنیان شناخته شود و خود را در لیست برترین شرکت‌های ایران قرار دهد. ما در خانواده‌ی بزرگ وستا متشکل از چندین تیم از لاین‌های خدماتی برای تحقق رویاهایمان تلاش می‌کنیم و در کنار یکدیگر از تماشای آنچه روزی تصور کرده بودیم و حالا به آن تجسم بخشیده‌ایم لذت می‌بریم. اکنون آماده‌ایم تا با ارائه دانش و تخصص خود بر پایه تکنولوژی‌های مدرن به مشتریان و کارفرمایان عزیز خدمت‌رسانی کنیم.

از وستا بیشتر بدانید

نمادها و مجوزهای وستا


  • اینستاگرام وستا
  • لینکدین وستا
  • توئیتر وستا
  • فیسبوک وستا
  • آپارات وستا


Hello[at]Vestateam.net

تمام حقوق این سامانه برای شرکت وستا رهاورد طاها محفوظ بوده و هر گونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد © 2011-