اهمیت بازاریابی شبکه‌های اجتماعی در دیجیتال مارکتینگ

 
 
مقالات وستا

اهمیت بازاریابی شبکه‌های اجتماعی در دیجیتال مارکتینگ

به مرور زمان، استراتژی‌های مختلف در دیجیتال مارکتینگ تغییر می‌کند و بازاریابی شبکه‌های اجتماعی نیز، از این قضیه مستثنی نیستند. بازاریابی شبکه‌های اجتماعی به یکی از زیرشاخه‌های مهم در دیجیتال مارکتینگ تبدیل شده و اهمیت زیادی نیز داشته و چیزی فراتر از چندین پست و توییت روزانه در فیسبوک و توییتر است. با توجه به اهمیت این موضوع در این مقاله، ابعاد مختلف بازاریابی شبکه‌های اجتماعی و اهمیت در دیجیتال مارکتینگ را بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

 

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

همچنین می‌توانید برای مشاهده و مطالعه‌ی دیگر مقالات نوشته شده مرتبط با دیجیتال مارکتینگ در بلاگ وستا، از اینجا وارد شوید.

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

یکی از مهم‌ترین کارهایی که صاحبان کسب‌وکارها، اگر قصد آن را دارند که برند خود بسازند، مشتریان بالقوه‌ی احتمالی را درگیر کرده و فروش خودشان را افزایش دهند، باید روی آن زمان صرف کرده و سرمایه گذاری کنند، بازاریابی شبکه‌های اجتماعی (Social Media Marketing) می‌باشد. کسب‌وکارها باید با استراتژی مناسب بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، بتوانند از رقبای بی‌شمار خود در فضای آنلاین، تمایز پیدا کنند.

اگر بخواهیم بازاریابی شبکه‌های اجتماعی را تعریف کنیم، می‌توان به طور کلی گفت، استفاده رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی برای بازاریابی خدمات و محصولات یک کسب‌وکار می‌باشد. اما این تعریف چیزی واقعاً مهمی را از دست می‌دهد. به بیان ساده‌تر و واضح‌تر، بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، فرایند ایجاد تولید محتوای مناسب برای پلتفرم‌های مختلف شبکه‌های اجتماعی است که به هدف افزایش مشارکت و تعامل و همچنین ارتقا کسب‌وکار، انجام می‌شود. در بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، همه چیز در مورد ارتباط با مخاطبان یا مشتریان و کمک به آن‌ها برای درک بهتر برند کسب‌وکارهای مختلف است.

یکی از بهترین زمینه‌هایی که می‌تواند باعث رشد کسب‌وکارهای مختلف شود، استفاده‌ی درست از بازاریابی شبکه‌های اجتماعی است. برای درک بهتر، تصور کنید که قرار است برای ایجاد یک رابطه‌ی خوب، اولین بار با فردی ملاقات کنید و این تنها فرصت شماست. در این ملاقات باید چه کارهایی کنید تا از شما خوشش بیاید؟ آیا با تکرار حرف‌های خسته کننده و بی‌معنی موفق خواهید شد؟! جواب کاملا مشخص است! در بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، درست همانند فضای آفلاین، موفقیت کسب‌وکارها تا حد زیادی به پیدا کردن و خوشحال کردن مخاطبان مورد نظر بستگی دارد تا آن‌ها به برند مورد نظر علاقه پیدا کرده و داستان‌های آن را با دیگران به اشتراک بگذارند. اگر داستان کسب‌وکارها، ارزش به اشتراک گذاری نداشته باشد، تلاش‌های بازاریابی رسانه‌های اجتماعی نتیجه ای نخواهد داشت.

می‌توانید برای مطالعه‌ی بیشتر، مقاله‌ی "داستان‌سرایی چگونه در بازاریابی محتوایی به شما کمک می‌کند؟" نوشته شده در بلاگ وستا را از اینجا مطالعه کنید.

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، در ابتدا با انتشار آغاز شده است. کسب‌وکارها محتواهای خود را در شبکه‌ها و رسانه‌های اجتماعی، به هدف افزایش ترافیک وب‌سایت‌های خود، به اشتراک می‌گذارنند و این امیدواری را دارند که فروش داشته باشند! اما امروزه شبکه‌های اجتماعی، بسیار بیشتر از آنکه فقط محلی برای انتشار محتوا باشند، رشد کرده‌اند.

امروزه کسب‌وکارها، به روش‌های مختلف و بیشماری از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، ممکن است یک کسب‌وکار با استفاده از شبکه‌های اجتماعی و مشارکت در آن‌ها، به دنبال به دست آوردن نظرات مخاطبان و مشتریان درباره‌ی برند خود باشد. در مثالی دیگر، شرکتی با استفاده از بازاریابی شبکه‌های اجتماعی و ابزارهای تحلیل، قصد بررسی میزان دسترسی، تعامل و فروش خود را داشته باشد. همچنین ممکن است یک کسب‌وکار بخواهد با به کارگیری این روش و تبلیغات در رسانه‌های اجتماعی، به مجموعه‌ای از مخاطبان برسد. و دیگر موارد، که همه‌ی آن‌ها به اهداف و استراتژی‌های هر کسب‌وکار وابسته است.

 

چرا بازاریابی شبکه‌های اجتماعی اهمیت دارد؟

امروزه دسترسی عموم افراد به اینترنت و استفاده‌ی ساده از آن، افزایش یافته و بر اساس آمار موجود افراد بالغ، در هفته چیزی در حدود 20 ساعت را در رسانه‌های مختلف اجتماعی سر می‌برند. (حتی این آمار احتمالا بعد از شیوع کرونا ویروس، افزایش چشم گیری داشته است.) علاوه بر آن، افراد برای آنکه در مورد یک کسب‌وکار و محصولات یا خدمات آن بیشتر بدانند، اولین کاری که انجام می‌دهند، جست‌ وجو در شبکه‌های اجتماعی مختلف است؛ چرا که در این پلتفرم‌ها می‌توانند با دیگر افراد و خود برند، درباره‌ی محصولات و خدمات تعامل داشته باشند.

با توجه به این موضوع، اگر کسب‌وکارها در شبکه‌های اجتماعی حضور نداشته باشند، نمی‌توانند از این فرصت عالی برای افزایش فروش خود استفاده کنند. بهتر است برای درک بهتر آنکه چرا اکنون داشتن یک استراتژی بازاریابی شبکه‌های اجتماعی برای موفقیت در تجارت ضروری است، به آمارهای زیر توجه داشته باشید:

  • 71 درصد از کاربران شبکه‌های اجتماعی، در صورت داشتن تجربه‌ای مثبت درباره‌ی یک برند، آن را به خانواده و دوستان خود، معرفی و توصیه می‌کنند.
  • یکی از پر استفاده‌ترین شبکه‌های اجتماعی در ایران، اینستاگرام بوده و تعداد کاربران ایرانی فعال در این پلتفرم، حدود 24 میلیون نفر بوده و این یکی از بهترین فرصت‌ها برای کسب‌وکارهای مختلف می‌باشد.
  • فیس بوک به تنهایی بیش از 2.7 میلیارد کاربر فعال ماهانه دارد.
  • تنها در یک دقیقه؛ 2.5 میلیون پست فیسبوک، آپلود 72 ساعت ویدیو در یوتیوب، 300000 توییت و 220000 پست در اینستاگرام منتشر می‌شود!

همان طور که مطرح شد، افراد در هفته حدود 20 ساعت را از رسانه‌های مختلف اجتماعی استفاده می‌کنند و هر کسب‌وکاری برای به دست آوردن توجه مخاطبان و مشتریان احتمالی خود، باید از این فرصت برای به دست آوردن بینش در مورد علائق آن‌ها استفاده کرده و در نهایت با به کارگیری بهترین روش‌ها، در این زمینه برای رشد پایدار تجارت خود، سرمایه گذاری کند.

 

مزایای استفاده از بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

مفهوم بازاریابی شبکه‌های اجتماعی در طول سال‌ها تکامل یافته است. تا چند سال پیش، تنها هدف استفاده از شبکه‌های اجتماعی ایجاد افزایش ترافیک وب سایت بود؛ اما امروزه به چیزی فراتر از مکانی برای انتشار محتوا تبدیل شده است.

کسب‌وکارهای مختلف می‌توانند با یک استراتژی درست برای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، به طیف گسترده‌ای از مزایای ایجاد تعامل‌های دو طرفه با مشتریان بالقوه برای افزایش فروش محصولات و خدمات خود، دست پیدا کنند. در ادامه چندین مورد از مزیت‌های اصلی بازاریابی شبکه‌های اجتماعی را مطرح می‌کنیم. با ما همراه باشید.

 

1.       بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، به طور مداوم باعث به دست آوردن مخاطبان جدید و آماده، می‌شود!

در مسئله‌ی بازاریابی و فروش محصولات و خدمات برای کسب‌وکارهای مختلف، از مواردی که اهمیت دارد این است که مخاطبان و مشتریان بالقوه، از قبل با برند و کسب‌وکار آشنا شده و ارتباط داشته باشند. و هیچ چیز برای کسب‌وکارها بدتر از این نیست که با یک مخاطب سرد یا افرادی که قبلاً با برند آن‌ها ارتباط برقرار نکرده‌اند، مواجه شوند.

استفاده از بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، ابزارها و تاکتیک‌های آن باعث شده تا علاوه بر به دست آوردن مخاطبین جدید، آن‌ها به خوبی با کسب‌وکارها ارتباط برقرار کنند. شبکه‌های اجتماعی مختلف، این امکان را فراهم می‌کنند تا با تولید محتوای جذاب، کسب‌وکارها بیشتر شناخته شده و مخاطبان آمادگی بیشتری برای خرید محصولات آن‌ها داشته باشند.

 

2.       بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، به ایجاد روابط قوی‌تر با مشتریان کمک می‌کند!

اگر تصور می‌کنید که بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، فقط فروش و تبلیغ است، بهتر است تجدید نظر کنید. برندهای موفق، از بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، برای ایجاد روابط پایدار با مخاطبان خود استفاده کرده و با آن‌ها تعامل برقرار می‌کنند. برای مثال، زمانی که آن‌ها محتوایی را در یک پلتفرم به اشتراک می‌گذارند، به افرادی که نظرات (comment) و سوالات خود را مطرح می‌کنند، با همدلی پاسخ داده و به آن‌ها کمک می‌کنند. همین نوع برخورد همدلانه، تاثیر بسیار مثبتی در ایجاد ارتباط قوی با مخاطبان و تبدیل آن‌ها به مشتری، دارد.

 

3.       بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، سرنخ‌ها (Leads ) و تبدیل‌های بیشتری ایجاد می‌کند!

شبکه‌های اجتماعی مختلف مانند فیس بوک، اینستاگرام، توییتر و LinkedIn، به کسب‌وکارها برای ایجاد سرنخ‌های بیشتر کمک می‌کند. می‌توان از تکنیک‌های مختلف ارگانیک و پرداختی برای افزایش تبدیل استفاده کرد. از جمله استراتژ‌ی‌های اصلی در بازاریابی شبکه‌های اجتماعی برای جذب مشتری در قیف فروش می‌توان به ویدیو مارکیتنگ، برگزاری انواع کمپین‌ها، هدایا و...، اشاره کرد. برای مثال برگزاری کمپین هدیه ( برای مثال این هدیه می‌تواند ای‌بوک‌های رایگان باشد) در اینستاگرام، می‌تواند به تهیه لیستی از ایمیل‌های مشتریان بالقوه منجر شود.

همچنین با توجه به اینکه همه چیز به صورت آنلاین اتفاق می‌افتد، بازاریابی شبکه‌های اجتماعی روشی قابل اندازه گیری، سریع و آسان برای ایجاد پایگاه داده از مشتریان بوده و با افزایش دید، کسب‌وکارها، فرصت‌های زیادی برای تبدیل پیدا می‌کنند.

4.       بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، مقرون به صرفه می‌باشد!

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، احتمالاً مقرون به صرفه‌ترین و متنوع‌ترین روش برای تبلیغ یک کسب‌وکار است. ساخت اکانت در شبکه‌های اجتماعی هیچ هزینه‌ای ندارد. در صورتی که بخواهید یک کمپین پولی افزایش محتوای خود اجرا کنید، هزینه آن نسبت به سایر سیستم عامل‌های تبلیغاتی نسبتاً پایین است. وقتی این کار به خوبی انجام شود، شانس کسب‌وکارها برای بازده بیشتر از سرمایه گذاری، افزایش پیدا می‌کند.

 

سخن آخر

با توجه به دلایل مطرح شده، این روزها نمی‌توان نقش بازاریابی شبکه‌های اجتماعی را در رشد کسب‌وکارهای مختلف نادیده گرفت. البته هر کسب‌وکاری با توجه به اهداف و نوعی که دارد، استراتژی‌های متفاوتی را باید برای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی در نظر بگیرد. این مقاله مروری بر علت‌های مختلف اهمیت بازاریابی شبکه‌های اجتماعی بود. از همراهی شما متشکریم.

همچنین در نظر داشته باشید در صورت نیاز به مشاوره در زمینه بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، میتوانید با ما تماس بگیرید.   

نویسنده : وستا کانتنت تاریخ انتشار : دو شنبه ۱۵ شهریور ۱۴۰۰
   همه مقالات   
 
 
 

درباره وستا


شرکت دانش بنیان وستا از سال 1390 فعالیت خود را در قالب یک تیم فنی با همکاری عده‌ای از جوانان خلاق و مصمم شروع کرد، جوانانی که به دنبال فردایی روشن روی خط تکنولوژی آنچه آموخته بودند را تبدیل به کدهای برنامه نویسی سایت یا اپلیکیشن می‌کردند. به منظور حضور در رقابت‌های بزرگتر تصمیم بر آن داشتیم که بعنوان یک شرکت فعالیت وسیع‌تری دنبال کنیم و این شد که شرکت وستا سیستم در قالب یک مجموعه فنی و مهندسی شکل گرفت و باعث شد حضور ما در جامعه فناوری ایران پر رنگ‌تر شود، با پیشرفت تکنولوژی و دسترسی بیشتر به اینترنت وستا توانست با ارائه تکنولوژی‌ها و فناوری‌های به‌روز بعنوان یک شرکت دانش‌بنیان شناخته شود و خود را در لیست برترین شرکت‌های ایران قرار دهد. ما در خانواده‌ی بزرگ وستا متشکل از چندین تیم از لاین‌های خدماتی برای تحقق رویاهایمان تلاش می‌کنیم و در کنار یکدیگر از تماشای آنچه روزی تصور کرده بودیم و حالا به آن تجسم بخشیده‌ایم لذت می‌بریم. اکنون آماده‌ایم تا با ارائه دانش و تخصص خود بر پایه تکنولوژی‌های مدرن به مشتریان و کارفرمایان عزیز خدمت‌رسانی کنیم.

از وستا بیشتر بدانید

نمادها و مجوزهای وستا


  • اینستاگرام وستا
  • لینکدین وستا
  • توئیتر وستا
  • فیسبوک وستا
  • آپارات وستا


Hello[at]Vestateam.net

تمام حقوق این سامانه برای شرکت وستا رهاورد طاها محفوظ بوده و هر گونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد © 2011-