اهمیت انتخاب شبکه‌ی اجتماعی مناسب هر کسب‌وکار

 
 
مقالات وستا

اهمیت انتخاب شبکه‌ی اجتماعی مناسب هر کسب‌وکار

وقتی مشغول اداره کسب‌وکار خود هستید، برای شناساندن کار خود به جهان بیرون نیاز دارید از بازاریابی شبکه‌های اجتماعی استفاده نمایید. البته غیرممکن است که زمان فعالیت در همه رسانه‌های اجتماعی را پیدا کنید. محدود کردن انتخاب خود فقط به چند پلتفرم منتخب، به شما این امکان را می‌دهد که تلاش‌های خود را روی آن متمرکز کرده و بهترین بازدهی را در زمان کوتاه‌تر و با سرمایه کمتر کسب کنید. بنابراین این مقاله به شما کمک می‌کند که چگونه بهترین بستر رسانه‌های اجتماعی را برای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی ( Social Media Marketing) انتخاب کنید. با ما همراه باشید.

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

همچنین در نظر داشته باشید می‌توانید برای مشاهده و مطالعه‌ی مقالات مرتبط با بازاریابی شبکه‌های اجتماعی نوشته شده در بلاگ وستا، از اینجا وارد شوید.

 

مخاطبان خود را شناسایی کنید

اولین قدم در سوشال مارکتینگ این است که تشخیص دهید مخاطبان شما چه کسانی هستند. اگر می‌خواهید تا حد ممکن دقیق باشید، تا تصمیم گیری شما آسان‌تر شود. پاسخ سوالات زیر را پیدا کنید:

 • مشتری شما معمولا کیست؟
 • آن‌ها چند ساله هستند؟
 • آن‌ها مرد هستند یا زن؟
 • درآمد و سطح تحصیلات آنها چقدر است؟
 • آنها به جز محصول و خدمات شما به چه چیزی علاقه دارند؟

 

از این قبیل سوالات و سایر سوالات مرتبط که ممکن است مربوط به کسب‌وکار شما باشد، استفاده کنید تا بتوانید مشخصات مخاطبان خود را پیدا کنید.

می‌توانید برای آشنایی بیشتر، مقاله‌ی "راهنمای جامع جهت ایجاد پرسونای خریدار" را از اینجا مطالعه کنید.

 

ماهیت کسب‌وکار خود را در نظر بگیرید

انتخاب شبکه اجتماعی مناسب برای سوشال مارکتینگ، بستگی به این دارد که آیا شرکت تجاری به تجارت (B2B) یا تجارت به مصرف کننده (B2C) است. برای شرکت‌های B2C ، انتخاب فیس بوک و اینستاگرام مناسب‌تر است؛ چرا که به تعامل بصری و تعامل با مشتریان کمک می‌کنند. برای B2B ، لینکدین به مشتریان فعلی و بالقوه کمک می‌کند و یک ارتباط شخصی ایجاد می‌کند. همچنین، هر کسب‌وکاری باید از یوتیوب برای تعامل و اشتراک گذاری تبلیغات و ویدئوهای جذب کننده مشتری استفاده کند.

می‌توانید برای اطلاع بیشتر، مقاله‌ی "چگونه از YouTube برای ویدیو مارکتینگ استفاده کنیم؟" را از اینجا مطالعه کنید.

 

اهداف خود را مشخص کنید

در بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، هنگامی که مخاطبان خود را شناختید، باید اهدافی را برای روش کار خود تعیین کنید. به عنوان یک صاحب کسب‌وکار، هدف اصلی شما احتمالاً فروش یا جذب مشتری خواهد بود. با این حال، اهداف خلاقانه دیگری در سوشال مارکتینگ وجود دارد. در حالی که برخی از برندها از رسانه‌های اجتماعی برای شناخت برند و ایجاد روابط دوستانه با خریداران احتمالی استفاده می‌کنند، برخی دیگر از شبکه‌های اجتماعی برای پشتیبانی مشتری استفاده می‌کنند.

به عنوان مثال، شرکت رسانه‌ای نتفیلیکس از توییتر برای رسیدگی به مسائل مربوط به خدمات مشتری استفاده می‌کند. این کار نه تنها خطوط تلفن آن‌ها را آزاد می‌کند، بلکه می‌تواند با استفاده از رضایت مشتریان، برای برند خود تبلیغات انجام دهند.

برای دست یابی به اهداف بازاریابی شبکه‌های اجتماعی می‌رسد، لیستی از روش‌های معمولی و غیرمعمول را که می‌تواند به بهبود برند شما کمک کند، ایجاد کنید.

 

یک استراتژی سازگار در همه بسترها ایجاد کنید

برای مشاغل کوچک، بیشترین نتیجه همراه با حداقل تلاش مهم است. بنابراین، مهمتر از تمرکز بر روی یک سایت یا شبکه‎های اجتماعی خاص در زمینه سوشال مارکتینگ، ایجاد یک استراتژی محتوای اجتماعی سازگار است که می‌توان آن را حفظ کرد و سپس آن محتوا را به تمام پلتفرم‌های اصلی انتشار داد.

 

درباره رقبای خود تحقیق کنید

درباره همه رقبای برتر از خود تحقیق کنید. تمام صفحات شبکه‌های اجتماعی آن‌ها را بررسی کنید و ببینید چه محتوایی تولید می‌کنند، هر چند وقت یکبار این کار را انجام می‌دهند و چه تعداد کاربر با آن محتوا درگیر هستند. هنگامی که به این نتیجه رسیدید که کدام شبکه اجتماعی بیشترین نتایج را برای رقبای شما دارد، آن را برای بازاریابی شبکه اجتماعی خود انتخاب کنید. با این حال، قبل از شروع باید اهداف خود را تعیین کنید.

 

مخاطبان خود را پیدا کنید

اکنون که مخاطبان خود را مشخص کرده‌اید و اهداف شما در سوشال مارکتینگ مشخص شده است، زمان آن رسیده که مخاطبان خود را پیدا کنید. برای انجام این کار، با بررسی مشخصات جمعیتی کاربران در هر پلتفرم، تعیین کنید که مخاطبان شما از کدام پلتفرم استفاده می‌کنند. همچنین باید در نظر بگیرید که مخاطبان شما در آن بستر چقدر فعال هستند. به عنوان مثال، در حالی که در فیس بوک ممکن است کاربران جوان هم پروفایل داشته باشند، در اینستاگرام یا تیکتاک جمعیت جوان  فعال‌تر هستند. علاوه بر جمعیت شناسی و مشارکت در حوزه بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، شما همچنین باید نحوه استفاده افراد از این پلتفرم را بررسی کنید. در ادامه راهنمای برخی از شبکه های اجتماعی اصلی رسانه آمده است که به شما در پیدا کردن مخاطبان کمک می کند.

بعد از پیدا کردن مخاطبان، باید شروع به تولید محتوا در شبکه‌های اجتماعی کنید؛ ولی قبل از آن باید پلتفرم مد نظر خود را انتخاب کنید. در ادامه درباره‌ی انواع شبکه‌های اجتماعی  بررسی کلی مطرح می‌کنیم.

 

 

 • فیس بوک

فیس بوک بیش از 2.7 میلیارد کاربر دارد، این مقدار بیشتر از جمعیت چین است! با این همه سر و صدا، مهم است که نحوه استفاده افراد از فیس بوک را بدانید. این شبکه غالبا برای ایجاد روابط و برقراری ارتباط با دوستان قدیمی است. این امر فیس بوک را برای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی به بستری مناسب برای ایجاد مشتریان وفادار تبدیل می‌کند. جنبه منفی فیس بوک این است که دسترسی به مخاطبان جدید ممکن است دشوار باشد.

همانطور که فیس بوک را به عنوان یک بستر بالقوه ارزیابی می‌کنید، اهداف تجاری خود را در زمینه سوشال مارکتینگ با دقت در نظر بگیرید. اگر در تلاش برای کسب‌وکار جدید هستید، فیس بوک بهترین گزینه شما نیست، اما اگر طرفداران اختصاصی از مشتریان خود را ایجاد کرده‌اید و به راهی برای ارتباط با آنها نیاز دارید، فیسبوک یک گزینه عالی برای تجارت شما است.

 

 • توییتر

توییتر یک بستر عالی برای افزایش آگاهی نام تجاری شما است. توییتر از هشتگ استفاده می‌کند که باعث سازماندهی مکالمات در مورد یک کلمه یا عبارت می‌شود.

با جستجوی هشتگ‌ها، می‌توانید بفهمید که مردم در مورد چه چیزی صحبت می‌کنند، بنابراین می‌توانید توییت‌های خود را برای مشارکت در مکالمات محبوب آماده کنید. شما میتوانید برای بهبود سوشال مارکتینگ خود، از موضوعات روز دنیا و ترندها نیز استفاده کنید. توییتر می‌تواند در مورد موضوعات مورد علاقه اطلاعاتی ارائه دهد، توییتر اغلب توسط رسانه‌های خبری برای یافتن یک موضوع ترند شده مورد استفاده قرار می‌گیرد. از آنجا که توییتر اغلب برای ارائه به روزرسانی‌های واقعی به مخاطبان استفاده می‌شود، بسیاری از برندها توییتر را برای اطلاع رسانی از رویدادها خود استفاده می‌کنند.

 • یوتیوب

اگرچه یوتیوب 2.3 میلیارد کاربر دارد، اما دسترسی به آن بسیار بیشتر از دیگر شبکه های اجتماعی است. برای مشاهده محتوا در YouTube نیازی نیست که ثبت نام کنید یا کاربر باشید. در نتیجه، یوتیوب به یکی از بزرگترین پلتفرم‌های موتورهای جستجو تبدیل شده است و بستری مناسب برای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی است. بسیاری از این جستجوها مربوط به ویدئوهای "چگونه انجام می‌شود" است. مشاغل صنعت خدمات که می‌توانند این نوع محتوا را ارائه دهند، به همراه شیوه زندگی و فیلم‌های آموزشی به خوبی می‌توانند در زمینه سوشال مارکتینگ برند خود فعالیت کنند.

همچنین می‌توانید مقاله‌ی " 10 موضوع تولید محتوا برای YouTube " از اینجا مطالعه کنید.

 

لینکدین

لینکدین این تمایز را دارد که بیشترین پلتفرم استفاده شده برای مخاطبان قدیمی است. این شبکه اجتماعی بزرگترین شبکه برای کاربران بین سنین 30-49 سال است. لینکدین نیز برای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی منحصر به فرد است؛ زیرا تمرکز محدودی روی سنین خاص دارد. مردم از لینکدین برای جستجوی شغل و شبکه سازی حرفه‌ای استفاده می‌کنند. در نتیجه، این پلتفرم برای مشاغل B2B ، شبکه‌های عمومی و همچنین استخدام کارکنان مفید است.

 • اینستاگرام

اینستاگرام همچنین بسیار محبوب است و در سال 2020 حدود 1 میلیارد کاربر فعال داشته که مشخصا اکنون بسیار بیشتر است. از لایو اینستاگرام تا استوری، هیچ کمبودی در ابزارهایی که مشاغل برای تبلیغ خدمات و محصولات خود و بازاریابی شبکه‌های اجتماعی لازم دارند، وجود ندارد. اینستاگرام یک پلتفرم بصری است که کاملاً بر اساس پست‌های عکس و ویدئو ساخته شده است، بنابراین بهتر است برای مشاغل دارای محتوای بصری قوی از آن استفاده شود.

توجه به این نکته ضروری است که این پلتفرم تقریباً وابسته به موبایل است. شما نمی‌توانید در نسخه دسکتاپ عکس بگیرید یا پست جدیدی ایجاد کنید (اگرچه برخی از ابزارهای مدیریت شبکه‌های اجتماعی، مانند Hootsuite و Buffer، امکان کار مستقیم در اینستاگرام را بر روی پلتفرم‌های دسکتاپ فراهم می‌کنند). صرف نظر از این، شخصی که حساب شما را اداره می‌کند، باید به جزئیات و حداقل مهارت‌های اولیه عکاسی توجه کافی داشته باشد و از کیفیت عکس‌ها و فیلم‌های ارسال شده در حساب شما اطمینان حاصل کند.

در اینستاگرام تمامی افراد با تمامی سنین حضور دارند. اینستاگرام بستری برای اشتراک گذاری ویدئو و تصاویر است. اگر مخاطب مشاغل شما از تمام سنین هستند، بهترین بستر برای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی شما پیج اینستاگرام است. شما میتوانید برای موثر بودن تبلیغات خود از بلاگرها و پیج‌های ترند شده استفاده کنید، تا این افراد با ساخت یک ویدئوی سرگرم کننده، دیگران را به پیج شما دعوت کنند. علاوه بر این اینستاگرام این امکان را به شما میدهد که با استوری‌های کوتاه مخاطب را به سمت خود جذب نماید.

 

 

سخن آخر

شبکه‌های اجتماعی یکی از موثرترین روش‌های سوشال مارکتینگ است که مشاغل در اختیار دارند. با این حال، همه کانال‌های رسانه‌های اجتماعی نتایج یکسان ایجاد نمیکنند. هر پلتفرم مجموعه خاصی از کاربران را با ویژگی‌های خاص دارد که در نحوه تعامل با محتوا متفاوت عمل می‌کند.

هنگام تصمیم گیری برای سرمایه گذاری در بازاریابی شبکه‌های اجتماعی بر روی یک پلتفرم، صاحبان مشاغل باید از این تفاوت‌ها آگاه باشند، زیرا این امر می‌تواند بر میزان موفقیت بازاریابی آن‌ها تأثیر بگذارد.

نویسنده : وستا کانتنت تاریخ انتشار : پنج شنبه ۱۸ شهریور ۱۴۰۰
   همه مقالات   
 
 
 

درباره وستا


وستا سیستم از سال 1390 و در قالب راه انداز استارت آپ شروع به کار کرد و توانست یکی از اولین استارت آپ‌ها در زمینه‌ی خرید گروهی (شیراز بن) را راه‌اندازی و در سطح استان فارس مطرح کند. پس از آن، به پشتوانه‌ی دانشکده فنی مهندسی باهنر شیراز وارد عرصه‌ی طراحی و تولید نرم‌افزارهای تحت وب و موبایل شده و تنوع خدمات گسترده‌تری را ارائه داد. در سال 1397 وستا توانست با کسب مجوز رسمی از معاونت علمی پژوهشی ریاست جمهوری عنوان شرکت دانش بنیان را به‌دست آورد. امروز شرکت دانش بنیان وستا افتخار آن را دارد که به عنوان یک شرکت Digital Enterprise با ارائه‌ی خدمات در حوزه‌ی وب و اپلیکیشن در مسیر پیشرفت وب‌سایت، اپلیکیشن و کسب‌و‌کارتان همراه شما باشد. جلسات مشاوره را مهمان وستا هستید، با ما تماس بگیرید!

از وستا بیشتر بدانید

نمادها و مجوزهای وستا


 • اینستاگرام وستاسیستم
 • لینکدین وستا سیستم
 • #


Hello[at]Vestateam.net

تمام حقوق این سامانه برای شرکت وستا رهاورد طاها محفوظ بوده و هر گونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد © 2011-