مقایسه بین واقعیت مجازی و واقعیت افزوده

 
 
مقالات وستا

مقایسه بین واقعیت مجازی و واقعیت افزوده

واقعیت افزوده و واقعیت مجازی، درحال رقابت نه!، بلکه در حال تکمیل کردن یکدیگرهستند. علیرغم شباهتهایشان، کاملا دو مفهوم مجزا و متفاوت هستند. با ما همراه باشید تا این دو را مقایسه کنیم و از هم مجزا کنیم.

همچنین در نظر داشته باشید می‌توانید برای مشاهده و مطالعه‌ی دیگر مقالات نوشته شده مرتبط با دیجیتال مارکتینگ در بلاگ وستا، از اینجا وارد شوید.

مقایسه بین واقعیت مجازی و واقعیت افزوده

واقعیت مجازی چیست؟

واقعیت مجازی (Virtual Reality) یا VR  در واقع یک تکنولوژی است که کاربر در  به صورت کامل وارد یک فضای سه بعدی و مجازی میکند. کاربر‌از یک عینک مخصوص استفاده کرده و با تکان دادن سر و بدن می‌تواند با آن محیط مجازی تعامل داشته باشد، به گونه‌ای که احساس می‌کند واقعاً در آن محیط قرار دارد. 

محیط واقعیت مجازی، می‌تواند به صورت تصاویر۳۶۰ درجه و یا سه بعدی باشد. این محیط میتواند شبیه محیط واقعی زندگی ما یا کاملاً متفاوت و فانتزی باشد.  تفاوت‌های تصاویر و ویدیو واقعیت مجازی با آنچه در ذهن ما از تصویر و ویدیو وجود دارد این است که، در حالت عادی برای دیدن یک تصویر باید به یک صفحه خیره شویم و اگر سر برگردانیم، حتما آن را از دست خواهیم داد. اما در واقعیت مجازی با تغییر وضعیت شما، محیط مجازی تغییر میکند. چون شما در یک محیط مجازی محصور شده اید! برای رهایی از آن عینک خود را بردارید. 

 

واقعیت افزوده چیست؟

واقعیت افزوده (Augmented Reality) یا AR ، تصویرمجازی را با دنیای واقعی ما تطبیق می‌دهد؛ به عبارت دیگر واقعیت افزوده، فضای واقعی و مجازی را با یکدیگر ادغام می‌کند. ایده اولیه واقعیت افزوده، اولین بار در سال ۱۹۹۰ توسط توماس کادل، کارمند شرکت بوئینگ مطرح شد. در واقعیت افزوده چیزی از محیط کم نمی شود، بلکه ما می توانیم به صورت مجازی یک شی یا اطلاعات را به دنیای واقعی خود اضافه کنیم. واقعیت افزوده کاربرد های فراوانی دارد.

کاربرد واقعیت افزوده تنها به سرگرمی محدود نمی‌شود، بلکه در تمام زمینه ها از کاربردهای نظامی تا پزشکی نفوذ پیدا کرده است. همه ما با شنیدن واقعیت افزوده، کاربرد آن را در بیشتر دربازیها به راحتی تصور می‌کنیم. اگر یک گیمر حرفه ای باشید حتماً به یاد می‌آورید که، بازی Pokemon Go در سال ۲۰۱۶ تمام رکوردها را تصاحب کرد. از این بازی به عنوان انقلاب واقعیت افزوده یاد میشود. 

 

تفاوت واقعیت افزوده و واقعیت مجازی

واقعیت افزوده و واقعیت مجازی دو مفهوم مجزا هستند، که تکمیل کننده یکدیگر هستند. متاسفانه گاهی اوقات به جای هم استفاده میشوند. در حالی که تفاوتهای بسیاری دارند. در ادامه مهمترین این تفاوتها را به تفصیل بیان کردیم و برخی دیگر را به صورت موردی در جدول آورده ایم :

  • هدف

واقعیت مجازی، شما را به یک دنیای مصنوعی می‌برد و آن را جایگزین دنیای واقعی شما میکند، کلیه عناصری که یک کاربر درک میکند، توسط کامپیوتر ساخته شده است. اما واقعیت افزوده، اطلاعاتی را به دنیای واقعی شما اضافه میکند.  یعنی بخشی از اطلاعاتی که کاربر درک میکند، در دنیای واقعی وجود دارد و بخشی توسط کامپیوتر ساخته شده است.

 

  • روش دریافت محیط واقعیت مجازی 

در واقعیت مجازی، کاربران از طریق یک سری تجهیزات مثل کنترل دستی یا کنترل کننده روی سر، می‌توانند اقدامات خود را در‌سناریو مصنوعی ایجاد و کنترل کنند. اما در واقعیت افزوده، نیاز به تجهیزات خاصی نیست و بیشتر از تبلت، تلفنهای هوشمند، لپ تاپها و انواع دیگر وسایل هوشمند استفاده میشود تا شیوههای بصری تصاویر دیجیتال را به دنیای واقعی مرتبط کند.


 

  • فراگیری 

واقعیت مجازی فراگیرتر از واقعیت افزوده است. البته فناوری واقعیت افزوده، دارای محدودیت‌هایی است که باعث کندی روند توسعه‌‌‌ی آن شده است و نباید انتظار داشت که به صورت فراگیر و همگانی شود. اما آینده‌ای ‌بینی روشن برای این فرآیند پیش‌بینی شده است.

 

در جدول زیر تفاوتهای دیگر را به صورت موردی راحتی می‌‌توانید ببینید:

واقعیت مجازی

واقعیت افزوده

محیط کاملا مجازی را جایگزین دنیای واقعی میکند.

محیط واقعی را با مجازی همپوشانی میدهد.

کاربر را کامل درگیر میکند.

کاربر را تا حدی درگیر میکند.

75٪ مجازی و 25٪ واقعی است

25٪ مجازی و 75٪ واقعی است.

حواس بینایی، تحت کنترل سیستم است.

کاربر همیشه احساس حضور در دنیای واقعی را دارد.

حداقل به اتصال 50 مگابیت بر ثانیه نیاز دارد.

به پهنای باند بیش از 100 مگابیت بر ثانیه نیاز دارد.

بعضی از آن ها به دستگاه هدست نیاز دارند.

هیچ هدستی مورد نیاز نیست.

کاربر از دنیای واقعی جدا شده و خود را در یک دنیای کاملا تخیلی غرق

میکند.

کاربر نهایی در دنیای واقعی است اما با اجسام مجازی ارتباط برقرار می کند

از آن برای تقویت واقعیت داستانی به جای دنیای بازی استفاده میشود.

از آن برای تقویت هم دنیای واقعی وهم مجازی استفاده میشود.

 

 

شباهت های  بین واقعیت مجازی و واقعیت افزوده:

 

واقعیت افزوده و مجازی علیرغم تفاوت ها، شباهت های زیادی با یکدیگر دارند که به مهمترین آنها اشاره میکنیم:

  • فناوری

استفاده از فناوری‌های مشابه بسیار در واقعیت افزوده و واقعیت مجازی 

  • سرگرمی

از مهمترین اهداف این فناوری سرگرمیست. هر چند بعده ها در بسیاری از ابعاد زندگی ما پدیدار شد.

  • علمی پزشکی

هر دو از پتانسیل مثبت بالایی در زمینه پزشکی برخوردار هستند، آنها عمل جراحی از راه دور امکان پذیر کردند. این فناوریها برای درمان اختلالات روانی مورد استفاده قرار می گیرند.

 

معایب واقعیت افزوده و واقعیت مجازی

معایب AR و VR در جدول زیر آوردیم:

 

معایب واقعیت افزوده

معایب واقعیت مجازی

پیاده سازی و نگهداری گران

عدم تعامل برنامه نویسی با محیط مجازی

عدم حفظ حریم خصوصی

زندگی در حالت مجازی به جای واقعی

سطح پایین عملکرد دستگاههای AR در مرحله آزمایش

تضمینی نیست که دانش آموخته در فضای مجازی نسبت به فضای واقعی خوب عمل کند.

ایجاد مشکلات روانی

 

تاثیر فقدان امنیت بر اصل AR

 

ایجاد مشکلات عمده بهداشتی مانند مشکلات چشمی و چاقی و غیره 

 

 

مزایا واقعیت افزوده و واقعیت مجازی

در جدول زیر مزایا  AR و VR را آوردیم:

 

مزیت واقعیت افزوده

مزیت واقعیت مجازی

ارائه یادگیری فردی

ارائه یادگیری همه جانبه

تقویت فرایند یادگیری

ایجاد محیط تعاملی

تنوع گسترده ای از امکانات

افزایش قابلیتهای کاری را

افزایش دقت

راحتی کار

نوآوری و بهبود مستمر

ایجاد دنیایی واقع گرایانه که کاربر بتواند جهان را کاوش کند

افزایش دانش و اطلاعات کاربران

آموزش را آسان تر و راحت تر میکند

اشتراک تجربیات

ارائه محیط آزمایشی مصنوعی

احساس تجربه واقعی  به کاربر در بازی

 

 

 

کلام آخر 

در این مقاله سعی کردیم، یک دید کلی از واقعیت افزوده و مجازی به شما ارائه دهیم و در این راستا به بیان تفاوت ها، شباهتها، کاربردها، مزایا و معایب VR و  AR پرداختیم. امیدوارم در پایان این مقاله شما تفاوت این دو را به خوبی متوجه شده باشید. بنابراین مهندسان کامپیوتر، در مسیر واقعیت افزوده و واقعیت مجازی تلاش می‌کنند تا شما رویاهایتان را به راحتی احساس کنید! 

نویسنده : وستا کانتنت تاریخ انتشار : یک شنبه ۲۸ شهریور ۱۴۰۰
   همه مقالات   
 
 
 

درباره وستا


وستا سیستم از سال 1390 و در قالب راه انداز استارت آپ شروع به کار کرد و توانست یکی از اولین استارت آپ‌ها در زمینه‌ی خرید گروهی (شیراز بن) را راه‌اندازی و در سطح استان فارس مطرح کند. پس از آن، به پشتوانه‌ی دانشکده فنی مهندسی باهنر شیراز وارد عرصه‌ی طراحی و تولید نرم‌افزارهای تحت وب و موبایل شده و تنوع خدمات گسترده‌تری را ارائه داد. در سال 1397 وستا توانست با کسب مجوز رسمی از معاونت علمی پژوهشی ریاست جمهوری عنوان شرکت دانش بنیان را به‌دست آورد. امروز شرکت دانش بنیان وستا افتخار آن را دارد که به عنوان یک شرکت Digital Enterprise با ارائه‌ی خدمات در حوزه‌ی وب و اپلیکیشن در مسیر پیشرفت وب‌سایت، اپلیکیشن و کسب‌و‌کارتان همراه شما باشد. جلسات مشاوره را مهمان وستا هستید، با ما تماس بگیرید!

از وستا بیشتر بدانید

نمادها و مجوزهای وستا


  • اینستاگرام وستاسیستم
  • لینکدین وستا سیستم
  • #


Hello[at]Vestateam.net

تمام حقوق این سامانه برای شرکت وستا رهاورد طاها محفوظ بوده و هر گونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد © 2011-