چگونه محتوای سبز تولید کنیم؟

 
 
مقالات وستا

چگونه محتوای سبز تولید کنیم؟

بازاریابی محتوایی، از موثرترین استراتژی‌ها در دیجیتال مارکتینگ برای یک کسب‌وکار است. تولید محتوا، رکن اصلی بازاریابی محتوایی بوده اما با این حال باید دقت داشت که هر نوع محتوایی برای مخاطبان هر کسب‌وکاری ارزشمند نیست؛ از طرفی در بازاریابی محتوایی ممکن است با گذشت زمان محتواهایی که برای تولید آن‌ها زمان زیادی صرف شده باشد، کهنه شده و به علت به روز نبودن، از بین بروند.در این وضعیت، در بازاریابی محتوایی به محتوای سبز نیاز است.

تولید محتوای سبز

مقالات و محتواهایی که ارزش آن‌ها با گذشت زمان حفظ شده و حتی با وجود مدت زمان طولانی از انتشار آن، با همان نرخ یا شاید حتی با نرخ بیشتری ترافیک ارگانیک را برای وب‌سایت کسب‌وکارها، جذب کنند. در این مقاله به بررسی تولید محتوای سبز می‌پردازیم؛ با ما همراه باشید.

همچنین در نظر داشته باشید می‌توانید دیگر مقالات نوشته شده مرتبط با بازاریابی محتوایی در بلاگ وستا را از اینجا مطالعه و مشاهده نمایید.

محتوای سبز چیست؟

بهتر است قبل از بررسی چگونگی تولید محتوای سبز، به معرفی آن بپردازیم. در کوتاه‌ترین حالت می‌توان گفت، محتوای سبز، محتوایی است که قدیمی نمی‌شود! محتوای سبز، با توجه به موضوعاتشان به نحوی تولید می‌شوند که بدون توجه به چرخه یا فصل خبری فعلی، همیشه برای مخاطبان مناسب هستند. علت نام گذاری محتوای سبز، احتمالا به درختان همیشه سبزی برمی‌گردد که طراوت و سرسبزی خود را در تمام طول سال حفظ می‌کنند.

مهم‌ترین نکته در محتوای سبز، همانطور که مطرح شد، موضوعات محتوا هستند؛ چرا که موضوعات باید به گونه‌ای باشند که محتوای تولید شده درباره‌ی آن‌ها، محتوای سبز باشد. موضوعات محتوای سبز، موضوعاتی هستند که علاقه و حجم جستجوی آن‌‌ها در طول زمان ثابت است. برای مثال، مسائلی مانند فوتبال و حواشی آن را به دلیل حجم استقبال و جست‌وجویی که دارند، می‌توان جزو موضوعات محتوای سبز قرار دارد. البته باید با توجه به نوع کسب‌وکار، پرسونای مخاطب آن و استراتژی وب‌سایت آن، برای محتوای سبز، انتخاب موضوع کرد.

برای مطالعه‌ی بیشتر می‌توانید مقاله‌ی " راهنمای جامع جهت ایجاد پرسونای خریدار " نوشته شده در بلاگ وستا را از اینجا مطالعه کنید.

 

چرا محتوای سبز اهمیت دارد؟

نیویورک تایمز، یکی از معتبرترین و مهم‌ترین وب‌سایت‌های خبری در آمریکاست. این وب‌سایت در سال 2016، جزو اولین وب‌سایت‌هایی بود که خبر پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات آن سال را منتشر کرد و به همین علت، این وب‌سایت، شاهد افزایش چشمگیر ترافیک بود. اما با گذشت چند ماه و کاهش التهابات انتخاباتی در بین مردم و کنار رفتن موضوع پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات، ترافیک به دست آمده که به وسیله‌ی آن مقاله و محتوا برای وب‌سایت از بین رفت. 

در هر بار انتشار انواع محتوا که به طور گسترده‌ای به اشتراک گذاشته می‌شود، یک ترافیک اولیه ایجاد می‌شود که آن را اوج امید (spike of hope) نام گذاری می‌کنند. با گذشت زمان و کاهش علاقه‌ی کاربران به آن موضوع، ترافیک ورودی وب‌سایت از طریق ان محتوا کاهش پیدا کرده و به سرعت به  خط مساوی نه (flatline of nope)، تبدیل می‌شود.

 

و دقیقا به همین علت است که باید با موضوعات مناسب، محتوای سبز تولید کنید. تولید محتوای سبز کمک می‌کند تا:

  • کمتر کار کنید: به علت عدم نیاز به تغییر محتوا و یا به روزرسانی در تولید محتوای سبز، در زمان تولیدکنندگان محتوا، صرفه جویی می‌شود.
  • از ترافیک ارگانیک منظم برخوردار شوید: گوگل، ظیفه‌ی ارائه‌ی پاسخ به سوالات کاربران را داشته و  در صورتی که محتوای موجود در یک وب‌سایت قدیمی باشد، رتبه بندی نمی‌شود. برای به دست آوردن ترافیک ارگانیک و حفظ آن و عدم کاهش آن بعد از گذشت زمان، بهترین راه حل، تولید محتوای سبز است.

در تولید محتوا، بهتر آن است که اخبار، مدها یا موضوعات بحث برانگیزی را که هفته‌های آینده برای مردم حائز اهمیت نیست، پوشش داده نشده و تمام تلاش‌ها در راستای انتخاب موضوعات درست و تولید محتوای سبز به بهترین صورت ممکن، باشد. اما در تولید محتوای سبز چگونه انجام می‌شود؟! محتوای سبز در دو مرحله باید تولید شود؛ انتخاب موضوع و تولید محتوای سبز. در ادامه نکات قابل توجه در تولید محتوای سبز را بررسی می‌کنیم.

همچنین می‌توانید مقاله‌ی " چگونه محتوا با کیفیت تولید کنم ؟ "، نوشته شده در بلاگ وستا را از اینجا مطالعه کنید.

 

نکاتی در مورد تولید محتوای سبز برای وب سایت یا وبلاگ

با گذشت زمان، ارزش هر نوع محتوا متفاوت خواهد بوده و محتوای سبز، برای اطمینان از تاثیر استراتژی بازاریابی محتوایی هر کسب‌وکار، اهمیت زیادی دارد. علاوه بر این‌ها، محتوای سبز در بهبود سئوی  وب‌سایت، به علت افزایش ترافیک وب‌سایت، تاثیر چشم گیری خواهد داشت. در ادامه نکاتی را  برای کمک به محتوای سبز مطرح می‌کنیم.

برای آشنایی بیشتر با استراتژی و اهمیت آن، می‌توانید مقاله‌ی " اهمیت استراتژی در مارکتینگ" را از اینجا مطالعه نمایید.

 

1.     انتخاب موضوعات دارای محتوای سبز

یک وب‌سایت فروش مبلمان را در نظر بگیرید؛ این وب‌سایت با وجود داشتن فروش مناسب، برای افزایش آگاهی از برند خود، تصمیم می‌گیرد بخش وبلاگ را به وب‌سایت خود اضافه کند. در این وبلاگ می‌توان مقالاتی درباره‌ی طرح‌ها و مدل‌های خاصی از مبلمان که به در وب‌سایت به فروش می‌رسد، راهنمایی‌های استفاده از محصولات خود و...، نوشته شود. این نوع مقالات و محتواها برای مشتریان ارزشمند هستند اما تا زمانی که این محصولات بخشی از پیشنهاد شما باشند. هنگامی که آنها را می‌فروشید و پیشنهاد خود را با تهیه نیمکت‌های جدید تمدید می‌کنید، آن محتواهای وبلاگ منسوخ می‌شوند.

البته، شما هنوز هم می‌توانید نظرات خود را در مورد محصولات خود بنویسید و حتی مشتریان خود را تشویق کنید تا نظرات خودشان را درباره‌ی مواردی را که قبلاً خریداری کرده‌اند، به اشتراک بگذارنند. با این حال، برای تولید محتوای سبز، باید بر روی نیازهای مشتریان و مخاطبان خود تمرکز کنید. برای مثال یه موضوع و عنوان مناسب برای یک مقاله به عنوان محتوای سبز می‌تواند " چگونه لکه‌های چربی را از روی مبل مخملی پاک کنیم؟ " باشد. همچنین انتخاب موضوعات قابل استناد نیز مفید خواهد بود. به این معنا که مهم نیست در مورد چه چیزی می‌نویسید، ایده‌های اصلی و حتی آمار اصلی را در مقالات خود بگنجانید. در ادامه چند نکته دیگر برای انتخاب موضوعات با بررسی وب سایت‌ها و یا وبلاگ‌های رقیب هر کسب‌وکار آورده شده است:

  • مقاله‌های مشهور پیرامون موضوع مورد نظر را مشخص کنید.
  • بررسی نکات برجسته و عناوین مشترک.
  • فرم محتوای موجود در شبکه را بررسی کنید - (به عنوان مثال فرم طولانی یا کوتاه).
  • محتوای ضعیف نوشته شده در موضوعات محبوب را شناسایی کنید.
  •  

2.     انجام تحقیقات برای تولید محتوای سبز

محتوای تولید شده در انواع محتوا، به ویژه محتوای سبز، باید ارزشمند باشد؛ در حقیقت محتوایی را می‌توان ارزشمند دانست که به خوبی نوشته شده و آموزنده باشد. این مسئله زمانی محقق می‌شود که تولید محتوا با انجام تحقیقات مناسب و کافی، انجام شده باشد. در نتیجه بهتر است برای تولید محتوا و نوشتن مقالات، با در اختیار داشتن منابع و زمان لازم، تحقیقات اصلی به صورت کامل انجام شود. این مسئله باعث شده تا در عین متمایز بودن محتوا، نقل قول‌ها را جذب کرده و بنابراین، باعث بک لینک دادن به مقالات می‌شود.

 

3.     استفاده از تصاویر مناسب در محتوای سبز

انتخاب بهترین و مناسب‌ترین تصاویر در محتواها و مقالات کار چندان آسانی نیست اما نمی‌توان از آن غافل شد. ما در دنیایی بصری زندگی می‌کنیم که در آن رسانه‌های اجتماعی و محبوب ترین پلتفرم‌ها مانند اینستاگرام، فیس بوک، یوتیوب و  Pinterest،  مبتنی بر محتوای تصویری غالب شده‌اند. همه آنها بصری هستند و اثبات می‌کنند که این نوع محتوا برای درصد مربوط به کاربران اینترنتی امروزی از متن ارزشمندتر است. البته باید توجه داشت که از تصاویری استفاده شود که مانند خود مقالات و محتوا، سبز بوده و با گذر زمان نیز جذاب باشد.

همچنین می‌توانید برای اطلاع از اهمیت تولید محتوای تصویری، مقاله‌ی " چرا باید از تولید محتوای تصویری استفاده کرد؟" را از اینجا مطالعه کنید.

 

4.     تولید محتوا متناسب با برند کسب‌وکار

محتوای تولید برای هر کسب‌وکار، باید با صدای آن برند مطابقت داشته باشد. چرا که در صورتی که تولید محتوای سبز به درستی انجام شود، به افزایش آگاهی از برند کمک کرده و موجب شناخت بیشتر آن در میان کاربران اینترنت می‌شود. همچنین علاوه بر جذب بیشتر مخاطبان و مشتریان، باعث شده تا مدت زمان بیشتری برند در ذهن مخاطبان باقی بماند.

 

5.     به روزرسانی محتوای قدیمی و تبدیل آن‌ها به محتوای سبز

هر چند که موضوعات با دقت انتخاب شوند و محتوای سبز خوب و کاملی در زمان خود تولید شود، باز هم ممکن است با گذشت زمان، همان محتوای سبز نیاز به به روز رسانی داشته باشد. برای مثال ممکن است در آمار و اطلاعات به کار برده در آن، تغییراتی به وجود آمده باشد. در برخی موضوعات بهتر است که با  گهگاه مقالات بررسی شده تا در صورت نیاز به به روزرسانی آن‌ها، برای حفظ ارزششان، در اسرع وقت به روزرسانی شوند.

 

سخن آخر

بازاریابی محتوایی، از تاثیرگذارترین و گسترده‌ترین استراتژی‌های بازاریابی است. از سمت دیگر محتوای سبز را می‌توان ارزشمندترین شکل محتوا دانست؛ چرا که استراتژی بازاریابی در اختیار صاحبان کسب‌وکار قرار می‌دهد که با افزایش ترافیک وبسایت و بهبود سئوی آن، باعث پیشرفت روز افزون آن کسب وکار می‌شود. در این مقاله سعی داشتیم تا معرفی محتوای سبز، مروری بر چگونگی تولید آن داشته باشیم. از همراهی شما تا پایان متشکریم.

نویسنده : وستا کانتنت تاریخ انتشار : دو شنبه ۵ مهر ۱۴۰۰
   همه مقالات   
 
 
 

درباره وستا


وستا سیستم از سال 1390 و در قالب راه انداز استارت آپ شروع به کار کرد و توانست یکی از اولین استارت آپ‌ها در زمینه‌ی خرید گروهی (شیراز بن) را راه‌اندازی و در سطح استان فارس مطرح کند. پس از آن، به پشتوانه‌ی دانشکده فنی مهندسی باهنر شیراز وارد عرصه‌ی طراحی و تولید نرم‌افزارهای تحت وب و موبایل شده و تنوع خدمات گسترده‌تری را ارائه داد. در سال 1397 وستا توانست با کسب مجوز رسمی از معاونت علمی پژوهشی ریاست جمهوری عنوان شرکت دانش بنیان را به‌دست آورد. امروز شرکت دانش بنیان وستا افتخار آن را دارد که به عنوان یک شرکت Digital Enterprise با ارائه‌ی خدمات در حوزه‌ی وب و اپلیکیشن در مسیر پیشرفت وب‌سایت، اپلیکیشن و کسب‌و‌کارتان همراه شما باشد. جلسات مشاوره را مهمان وستا هستید، با ما تماس بگیرید!

از وستا بیشتر بدانید

نمادها و مجوزهای وستا


  • اینستاگرام وستاسیستم
  • لینکدین وستا سیستم
  • #


Hello[at]Vestateam.net

تمام حقوق این سامانه برای شرکت وستا رهاورد طاها محفوظ بوده و هر گونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد © 2011-