چرا باید اصول طراحی سایت را رعایت کنیم؟

 
 
مقالات وستا

چرا باید اصول طراحی سایت را رعایت کنیم؟

برای تمام صاحبان و طراحان وب‌سایت همیشه این سوال مطرح است که رعایت چه نکاتی باعث پیشرفت و بهتر دیده شدن سایت خواهد شد. علی‌رغم اینکه دنیای طراحی وب بسیار گسترده و متنوع است، باید دانست که طراحی سایت قوانین و اصولی دارد که تقریبا برای تمام وب‌سایت‌ها مشترک است. اصول طراحی سایت جهانی هستند و طراحان باتجربه معمولا در کار خود از آن‌ها استفاده می‌کنند.

برای طراحی یک سایت، عوامل کلیدی زیادی وجود دارد که به بهتر شدن عملکرد آن کمک می‌کند. یک طراحی وب‌سایت موثر باید بتواند خدمات مورد نظر خود را با انتقال پیامی خاص انجام دهد و در عین حال مخاطب را درگیر کند. عوامل متعددی مانند ثبات، رنگ‌ها، تایپوگرافی، تصاویر و سادگی از اصول طراحی سایت هستند که شما باید به آن توجه کنید.

اصول طراحی سایت

ما در این مقاله تلاش کرده‌ایم فهرستی از مهم‌ترین اصول طراحی سایت را جمع‌آوری کنیم که برای همه طراحان سایت خصوصا تازه‌کارها بسیار کاربردی و مفید باشد.

اصول طراحی سایت چیست و چرا مهم است؟

اصول طراحی سایت در واقع قوانینی هستند که رعایت آن‌ها باعث می‌شود وب‌سایت شما بالاترین بازدهی را داشته باشد. برای اینکه یک سایت موفق داشته باشید لازم است سایت خود را طوری طراحی کنید که مخاطب به راحتی بتواند نیاز خود را پیدا کند. عدم طراحی مناسب وب‌سایت ممکن است باعث شود کاربر به محض ورود به صفحه اصلی شما بدون اینکه خدمات و محصولات شما را دیده باشد از سایت خارج شود.

بسیاری از اصول مفید و قواعد سرانگشتی وجود دارد که می‌تواند به بهتر شدن وب‌سایت شما هم از نظر قابلیت استفاده و هم از جهت زیبایی کمک کند. رعایت اصول طراحی سایت می‌تواند به جلب اعتماد مخاطبان کمک کند و به خوبی بازدیدکنندگان را به سمت آنچه نیاز دارند راهنمایی کند. در این مقاله، ما برخی از محبوب‌ترین و مؤثرترین دستورالعمل‌هایی را که باید رعایت کنید مورد بحث قرار خواهیم داد.

همچنین برای آشنایی بیشتر، مقاله‌ی "ویژگی‌های بهترین شرکت طراحی وب‌سایت" را نیز مطالعه کنید.

۱. تناسب در طراحی بصری را جدی بگیرید!

اگر همه چیز در سایت شما در یک سطح باشد، مخاطب نمی‌داند اول به کجا نگاه کند! شما باید با طراحی مناسب مخاطبان خود را راهنمایی کنید و مطمئن شوید که آن‌ها می‌توانند به راحتی به اطلاعات مورد نظر خود دست یابند.

حتما می‌دانید که در زمانه کنونی مردم دوست دارند اطلاعات را به سرعت دریافت کنند. دوران خواندن متن‌های طولانی گذشته است. برای رعایت دقیق اصول طراحی سایت هنگام طراحی و نوشتن، به جای متن‌های طولانی، به تیترهای جذاب فکر کنید.

تناسب در طراحی بصری، زیر مجموعه‌ای از طراحی تجربه کاربری می‌باشد. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید مقالات مرتبط با رابط کاربری و تجربه کاربری نوشته شده در بلاگ وستا را مطالعه کنید.

۲. اصول طراحی سایت: هدف وب‌سایت را مشخص کنید

وب‌سایت شما باید نیازهای کاربر را برآورده کند. باید پرسونای مخاطب خود را بشناسید و متناسب با خواسته‌های آن‌ها هدف‌گذاری کنید. به جای اینکه چند هدف پراکنده را دنبال کنید روی یک هدف خاص متمرکز شوید. هدف سایت شما چیست؟ آیا سایت شما یک وب­سایت سرگرمی مثل اخبار ورزشی است؟ یا محصولی را به کاربران می‌فروشید؟ در حوزه سوشال مارکتینگ فعالیت می‌کنید؟ آیا برای نوجوانان تولید محتوا می‌کنید؟ وب­سایت‌ها ممکن است اهداف مختلفی را دنبال کنند.

برای دریافت مشاوره‌ی اختصاصی بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، با ما تماس بگیرید.

اما چیزی که مهم است این است که شما اولا باید مخاطب خود را بشناسید و دوم اینکه نباید به اهداف پراکنده بپردازید. واضح بودن هدف باعث می‌شود تیم‌های طراحی طرح متناسبی ایجاد کنند که با هدف شما سازگاری داشته باشد و مخاطبان بیشتری را به سمت وب­سایت شما جذب کند.

2. سادگی، جزئی مهم در اصول طراحی وب­سایت

سادگی بهترین راه برای در نظر گرفتن تجربه کاربری و قابلیت استفاده وب­سایت شماست. در ادامه راهکارهایی برای دستیابی به سادگی از طریق طراحی آورده شده است:

·         استفاده مناسب از رنگ‌ها

رنگ قدرت انتقال بهتر پیام‌ها و برانگیختن احساسات مخاطب را دارد. یافتن رنگ متناسب با برند شما این امکان را می‌دهد که بر رفتار مشتری تاثیر بگذارید. رنگ‌های مورد استفاده را به پنج رنگ محدود کنید. رنگ‌های مکمل تاثیر بسیار خوبی بر مخاطب می‌گذارند. ترکیب رنگ‌های دلپذیر باعث افزایش جذب مشتری و ایجاد حس خوب در کاربر می‌شود.

اطلاعات بیشتر را در مقاله‌ی "روانشناسی رنگ‌ها در بازاریابی و برندینگ" بخوانید.

·         رعایت اصول نگارش و تایپ جذاب

تایپوگرافی نقش مهمی در وب‌سایت شما دارد. تایپ مناسب توجه را جلب می‌کند و به عنوان صدای برند شما عمل خواهد کرد. از اصول طراحی سایت این است که تایپ شما جذاب و خوانا باشد و حداکثر از سه فونت مختلف در وب‌سایت استفاده کنید.

·         تصویرسازی

تصویرسازی به هر جنبه بصری در وب‌سایت شما گفته می‌شود که شامل عکس ثابت، تصاویر متحرک، موشن‌گرافی، ویدئو و تمام اشکال گرافیکی است. همه تصاویر باید واضح و باکیفیت باشند. بیشتر اطلاعات اولیه‌ای که مخاطب در وب‌سایت شما دریافت می‌کند از طریق تصاویر است و به عنوان اولین برداشت، مهم است که از تصاویر با کیفیت بالا و جذاب برای ایجاد تصاویر حرفه‌‌ای بودن استفاده شود تا اعتبار شما در ذهن بازدیدکنندگان افزایش یابد. علاوه بر این باید تعادل بین تصاویر روشن و فضای خالی را رعایت کنید. یک اصل کلیدی در اصول طراحی وب‌سایت این است که بدانید چه زمانی تصاویر کمتر می‌تواند کل طراحی وب‌سایت را بهتر کند. این به کاربران اجازه می‌دهد روی چیزهای مهم تمرکز کنند.

یکی از خدمات شرکت دانش بنیان وستا، طراحی تخصصی انواع وب‌سایت می‌باشد. می‌توانید نمونه کارهای طراحی وب‌سایت این شرکت را مشاهده کنید.

3. ناوبری (Navigation) صحیح و آسان

ناوبری در واقع سیستم دسترسی به خدمات شما است. ناوبری وب‌سایت برای حفظ بازدیدکنندگان کلیدی است و بهتر است برای دسترسی بهتر از نوار ناوبری استفاده کنید. طبق اصول طراحی سایت اگر ناوبری وب‌سایت گیج‌کننده باشد، بازدیدکنندگان خسته می‌شوند و آنچه را که نیاز دارند در جای دیگری پیدا می‌کنند. سعی کنید ناوبری سایت شما ساده و در عین حال پوشش دهنده تمام خدمات شما باشد.

4. از طراحی UX استفاده کنید

UX به معنای "تجربه کاربری" است. هدف طراحی UX ایجاد سیستمی است که تجربه عالی را به کاربران خود ارائه دهد. در طراحی UX عملکرد سایت که موجب رضایت مشتری می‌شود مهم از ظاهر آن است. تجربه نشان داده است که رتبه‌بندی گوگل بسیار تاثیرپذیر از طراحی مناسب UX است.

5. اصول طراحی سایت: تاکید بر محتوا

اگر بخواهیم اصول طراحی سایت را کاملا رعایت کنیم باید بگوییم یک وب‌سایت موثر هم باید طراحی عالی داشته باشد و هم محتوای عالی. اگر محتوای متنی مناسبی تولید نکنید هرچقدر هم که طراحی جذابی و مناسبی داشته باشید نمی‌توانید موفق شوید. اگرچه ممکن است ظاهر مناسب وب‌سایت در نگاه اول برای مشتری جذاب باشد اما اگر نتواند محتوای مورد نیاز خود را در سایت شما پیدا کند به مخاطب دائمی شما تبدیل نخواهد شد. در عوض استفاده از محتوای مناسب با زبان جذاب می‌تواند بازدیدکنندگان را تحت تاثیر قرار داده آن‌ها را به مشتری‌های دائم شما تبدیل کند.

مقاله‌ی پیشنهادی برای مطالعه: 7 روش تولید محتوا در وب سایت

6. زمان بارگذاری کوتاه

انتظار برای بارگذاری یک وبسایت باعث از دست دادن بازدیدکنندگان می‌شود. تقریبا نیمی از بازدیدکنندگان وب انتظار دارند که یک وب‌سایت در پنج ثانیه یا کمتر بارگذاری شود و به طور بالقوه سایتی را که بارگذاری نشده است خیلی زود ترک می‌کنند. اصول طراحی سایت به شما می‌گوید که کندی بارگذاری وب‌سایت می‌تواند روی رتبه‌بندی سایت شما در موتورهای جستجو نیز تاثیر منفی بگذارد.

7. اصول طراحی سایت: سازگاری با موبایل

امروزه اغلب افراد از تلفن همراه برای گشت و گذار در اینترنت استفاده می‌کنند. مهم است که وب‌سایت خود را طوری طراحی کنید که هنگام باز شدن با مرورگر موبایل متناسب با صفحه آن ظاهر شود. حتی ممکن است نیازمند طراحی اپلیکیشن خود باشید. طبق اصول طراحی سایت اگر یک وب‌سایت تجربه بدی را در تلفن همراه ارائه دهد، مخاطبان بالقوه زیادی را از خود دور خواهد کرد. هیچ طراح  سایت خوبی نباید تجربه کاربری در گوشی یا تبلت را نادیده بگیرد.

گزینه‌های قابل انتخاب را کاهش دهید

این یک مفهوم نسبتا ساده در اصول طراحی سایت است که باید به خاطر بسپارید: هرچه گزینه‌های بیشتری به کاربران نشان داده شود، تصمیم‌گیری بیشتر طول می‌کشد. این به این دلیل است که مغز ما باید تمام این گزینه‌ها را در نظر بگیرد و آن‌ها را تجزیه و تحلیل کند تا بهترین گزینه را انتخاب کند و زمانی که انتخاب‌های زیادی وجود داشته باشد مشکل‌ساز می‌شود.

به همین دلیل است که رستوران‌ها سعی می‌کنند تعداد غذاها را در منوی خود کم نگه دارند. اگر مجبور باشید از میان منویی که شش صفحه کامل دارد انتخاب کنید، ممکن است گیج شوید و ندانید چه می‌خواهید. دقیقا همین را می‌توان در مورد اصول طراحی سایت نیز گفت. سعی کنید تعداد گزینه‌ها را محدود کنید در عوض کیفیت مطالب را بیشتر کنید. این برای برندسازی از محصول یا خدمات شما نیز مفیدتر است.

 

با شناخت اصول طراحی سایت از رقبا پیشی بگیرید

همان‌طور که اشاره کردیم توجه به اصول طراحی سایت باعث خواهد شد بازدهی وب‌سایت شما به نحو چشمگیری افزایش یابد. این اصول قوانین آزمایش‌شده‌ای هستند که تمام طراحان حرفه‌ای در کارهای خود لحاظ می‌کنند و نتیجه آن در سایت‌های پربازدید قابل مشاهده است. در استفاده از اصول طراحی سایت به این نکته توجه داشته باشید که تمام جنبه‌های طراحی شما از کیفیت استاندارد و ایده‌آلی برخوردار باشد.

با توجه به بخشی از طراحی و نادیده گرفتن آن، سایر وجوه در درازمدت باعث بی‌اعتمادی و ریزش مخاطبان شما خواهد شد. برای مثال، اگر وب‌سایتی ضعیف ساخته‌ شده‌باشد، مهم نیست که طراحی بصری آن چقدر خوب است، کاربران برای مدت طولانی در آن باقی نخواهند ماند. امیدواریم که این مقاله توانسته باشد به شما کمک کند تا با طراحی مناسب وب‌سایت خود بازدهی آن را افزایش دهید. در صورت نیاز به خدمات طراحی وب‌سایت یا نیاز به مشاوره و همچنین برای دیدن سایر خدمات حوزه وب می‌توانید به سایت وستاتیم به نشانی  www.vestateam.net مراجعه کنید.

 

 

نویسنده : محتواساز | mohtavasaz تاریخ انتشار : پنج شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۱
   همه مقالات   
 
 
 

درباره وستا


شرکت دانش بنیان وستا از سال 1390 فعالیت خود را در قالب یک تیم فنی با همکاری عده‌ای از جوانان خلاق و مصمم شروع کرد، جوانانی که به دنبال فردایی روشن روی خط تکنولوژی آنچه آموخته بودند را تبدیل به کدهای برنامه نویسی سایت یا اپلیکیشن می‌کردند. به منظور حضور در رقابت‌های بزرگتر تصمیم بر آن داشتیم که بعنوان یک شرکت فعالیت وسیع‌تری دنبال کنیم و این شد که شرکت وستا سیستم در قالب یک مجموعه فنی و مهندسی شکل گرفت و باعث شد حضور ما در جامعه فناوری ایران پر رنگ‌تر شود، با پیشرفت تکنولوژی و دسترسی بیشتر به اینترنت وستا توانست با ارائه تکنولوژی‌ها و فناوری‌های به‌روز بعنوان یک شرکت دانش‌بنیان شناخته شود و خود را در لیست برترین شرکت‌های ایران قرار دهد. ما در خانواده‌ی بزرگ وستا متشکل از چندین تیم از لاین‌های خدماتی برای تحقق رویاهایمان تلاش می‌کنیم و در کنار یکدیگر از تماشای آنچه روزی تصور کرده بودیم و حالا به آن تجسم بخشیده‌ایم لذت می‌بریم. اکنون آماده‌ایم تا با ارائه دانش و تخصص خود بر پایه تکنولوژی‌های مدرن به مشتریان و کارفرمایان عزیز خدمت‌رسانی کنیم.

از وستا بیشتر بدانید

نمادها و مجوزهای وستا


  • اینستاگرام وستا
  • لینکدین وستا
  • توئیتر وستا
  • فیسبوک وستا
  • آپارات وستا


Hello[at]Vestateam.net

تمام حقوق این سامانه برای شرکت وستا رهاورد طاها محفوظ بوده و هر گونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد © 2011-